Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Bajka o królu Murdasie - plan wydarzeń


1. Przejęcie władzy przez króla Murdasa
2. Niepokojąca przepowiednia wróżącej szafy.
3. Wymordowanie wszystkich krewnych przez Murdasa.
4. Pragnienie bycia ponad horyzonty przez króla.
5. Rozrastanie się króla Murdasa.

6. Koszmar o spisku przeciw władcy.
7. Pragnienie zgładzenia snu o królobójstwie.
8. Mylenie snu i jawy przez króla.
9. Przepięcie myśli królewskich.
10. Rozpad Murdasa na sto tysięcy snów.

Bajka o królu Murdasie - streszczenie


Murdas był ambitnym, ale strachliwym następcą króla Heliksandra. Bał się duchów i przepowiedni i zwalczał je po wstąpieniu na tron. Spacerując po zamku odkrył gwardię przyboczną swych przodków, a następnie wszedł do opuszczonej baszty przez drzwi z napisem „Nie wchodzić”. Wewnątrz odnalazł starą szafę wróżącą i postanowił z niej skorzystać.

Przepowiednię przeczytał dopiero w swych komnatach. Przestrzegała przed zwaśnioną i krwawo zwalczającą się rodziną. Król Murdas uwierzył, że zagrażali mu najbliżsi krewni. Konsekwentnie wymordował wszystkich, ostatnim był jego stryj Cenander. Nie uspokoił się jednak i wciąż kazał kogoś zabijać. Przynitował się także do tronu. Namówiony przez mędrca lub przekupnia wezwał swych budowniczych i nakazał im powiększyć się tak, by jego osoba przekroczyła wszystkie horyzonty. Król po dwóch latach wypełnił sobą już śródmieście – na miejscu domów wznoszono pałace elektronowe – wzmacniacze Murdasa. Władca rósł, aż stał się całym miastem stołecznym, mawiał „Państwo to ja”.

Przy nim pozostali jedynie odkurzyciele i ścieracze. Zgodnie z przepowiednią król-olbrzym był wszechobecny. Nocą poszczególne ulice rozbłyskały jego snami. Zaczęły go dręczyć koszmary związane z królobójczym spiskiem. Gdy się budził część koszmaru o Ceandrze i innych spiskowcach pozostawała wciąż aktywna i zaczęła żyć własnym życiem. Na jawie Murdas nie miał do tej części siebie dostępu. By to naprawić postanowił wyśnić kontr sen o oddaniu monarsze. Nie udało mu się to jednak, a spiskowcy w koszmarze zbroili się do ataku. Nie wiedział czy śni, czy nie śni. Nie wiedział jak rozwiązać sytuację spowodowaną przez nadmiar osobowości.

Murdas postanowił wyśnić wiernych poddanych i skuteczną broń, jednak gdy zasnął wyśniła mu się mała śrubka. Stwierdził, że rymuje się z wyrazem „trupka”. Król wciąż zmagał się ze śnionym wyobrażeniem własnego upadku. Wciąż nie miał pewności co dzieje się we śnie, a co na jawie. Zdał sobie sprawę, że nigdy nie zazna spokoju, bo w jakimś odległym zakątku jego osobowości może kryć się śniony spisek. Zaczął śnić o swym triumfie, jednak wyobrażenia wydały mu się podejrzane. Wszystko na myśl przywodziło mu stryja. Gdy pragnął się obudzić wpadł w inny sen.

Pragnął się przebudzić, jednak sny mnożyły się jak psy. Wszędzie kryli się krewni i wrogowie Murdasa, pragnący go obalić. Nastąpiło przepięcie, wybuchł pożar. Król rozpadł się na sto tysięcy snów – palił się długo.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Wielkie lanie – streszczenie, plan wydarzeń
2  „Bajki robotów” – bohaterowie
3  Doradcy króla Hydropsa – streszczenie, plan wydarzeń