Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Trzej elektrycerze – streszczenie


Żył sobie pewien konstruktor-wynalazca, który wymyślał najdziwniejsze aparaty, a wszystkie swe odkrycia pieczętował znakiem serca. Postanowił złączyć w jedno śmierć i życie. Pragnął zbudować z wody istoty krystaliczne, więc na odległej od słońc planecie stworzył Kryonidów. Do oświetlenia służyły im zorze polarne. Mieszkańcy Kryonii słynęli z produkcji klejnotów, których wielu im zazdrościło.

Raz przybył elektrycerz Mosiężny, jednak pod wpływem jego ciepła lód stopił się, a bohater utknął pod lodem. Następnie przybył elektrycerz Żelazny, który wcześniej dla ochłodzenia napił się helu. Jednak po wylądowaniu na planecie jego smar stężał w stawach i na zawsze został pod śniegiem jako biała góra. Dowiedział się o tym Kwarcowy rycerz. Nie miał smaru, w dzień przypominał polerowaną soczewkę. Musiał uważać jednak by nie myśleć, bo wówczas rozgrzewał się jego mózg.

Udało mu się szczęśliwie dotrzeć do Kryonii. Postanowił wciąż powtarzać bezmyślnie jedną frazę. Gdy dotarł do stolicy – Frygidy. Aby przebić się przez mury wymyślił działania liczbowe i udało mu się przebić do środka. Musiał jednak szybko ostygnąć, by nie zatopić się w lodzie. Na jego przywitanie wyszedł wódz Kryonidów – Boreal. Wojownicy starli się w pojedynku. Kwarcowy elektrycerz okazał się twardszy od wodza powstałego z lodowca, który pękł i leżał rozpryśnięty. Zwycięzca zabrał klejnoty pokonanego wykonane z argonu, kryptonu i ksenonu, lecz wzruszył się, a brylanty zmieniły się w rosę.

Do walki z wrogiem stanął Alcybud Biały – Jenerał-Minerał, strażnik skarbca królewskiego. Na pomoc przybiegł mu książę Astrouch, który miał niezwykłą azotową zbroję. Kwarcowy najpierw osłabł w obliczu Zera Absolutnego, a następnie zaczął intensywnie myśleć i dzięki temu pokonał przeciwnika. Zaczął biec ulicami Frygidy aż dotarł do mędrca – Baryona Lodoustego. Ten ustąpił mu z drogi pokazując dwa palce, ustąpił przed ponownym atakiem pokazując jeden palec. Kwarcowy zamyślił się, a Byron pokazał mu kółko z palców, przez które przekładał kciuk drugiej ręki. Atakujący wojownik tak myślał, że rozwarła się pod jego stopami pustka i runął w dół.

Kryonidzi pytali mędrca co miały symbolizować znaki. Ten odparł, że najpierw pokazywał, że jest ich dwóch, potem, że zostanie sam, a następnie, że wobec wroga tworzy się otchłań. Zdumieni mieszkańcy spytali skąd Baryon wiedział, że napastnik się nie domyśli, a ten rzekł, że głupcem jest ten, kto przybywa na ich planetę i pragnie zabrać klejnoty gazowe i srebrne gwiazdy lodu, które na słońcu nikną. Odtąd napaści na planetę ustały.

Trzej elektrycerze – plan wydarzeń


1. Stworzenie Kryonii przez wielkiego konstruktora-wynalazcę.
1. Rozwój mroźnej planety Kryonidów.
2. Zamiłowanie Kryonidów do klejnotów
3. Przybycie elektrycerza Mosiężnego na planetą i jego upadek do lodowego oceanu.
4. Nieudana wyprawa elektrycerza Żelaznego.
5. Przezorna bezmyślność elektrycerza Kwarcowego.

6. Atak Kwarcowego na stolicę Kryonii- Frygidę.
7. Pojedynek Boreala z Kwarcowym.
8. Próba powstrzymania najeźdźcy przez Alcybuda Białego oraz księcia Astroucha.
9. Zagadki Baryona Lodoustego.
10. Tragiczne zamyślenie Kwarcowego.
11. Wyjaśnienie głupoty najeźdźcy przez Baryona.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Biała śmierć - streszczenie
2  „Bajki robotów” – bohaterowie
3  Problematyka „Bajek robotów”