Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Uranowe uszy – streszczenie


Inżynier Kosmogonik zajmował się rozjaśnianiem gwiazd. Służyły do tego trzy promienie: czerwony, fioletowy i niewidzialny. Pewnego razu rozjaśnił jedną z gwiazd w Mgławicy Andromedy i kazał swemu uczniowi jej pilnować. Uczeń z nudów po wielu setkach lat cisnął w ogień puzderko, które zostawił jego mistrz – cała mgławica rozjaśniała, jednak gwiazda pękła. Z jej promieni Kosmogonik uczynił planety i ruszył, by szukać ucznia, który uciekł ze strachu.

Jedna z planet – Aktynuria - była stworzona z ciężkich aktynowców. Zamieszkiwali ją Palatynidzi. Jego władca, znany ze swego okrucieństwa Architor miał sześćset dłoni umieszczonych w sześciuset salach jego pałacu. Zarządził, by każdy mieszkaniec przyodział się w nowy pancerz z radioaktywnej uranowej blachy. Najbardziej świeciły im się uszy. Odtąd Palatynidzi musieli żyć w samotności, bo gdy się zbiegali reakcja łańcuchowa prowadziła do eksplozji. Władca nakładał na nich coraz to nowe daniny.

Mieszkańcy usiłowali spiskować przeciw tyranii, ale próby kończyły się tragicznie. Był wśród nich młody wynalazca Pyron. Wynalazł m. in. telegraf, dzięki któremu mogli porozumiewać się Palatynidzi, jednak Architor podsłuchiwał ich rozmowy i tłumił wszelki bunt z pomocą piorunów kulistych. Pyron pragnął przechytrzyć króla i wymyślił szyfr, jednak nie był on doskonały i wynalazca trafił do więzienia w palladowej baszcie.

Po latach na planetę trafił Kosmogonik i postanowił zmienić los Palatynidów. Pod przebraniem skromnego robota pragnął porozmawiać z mieszkańcami Aktynurii, jednak ci uciekali przed nim. Dopiero uwięziony Pyron opowiedział mu o nieszczęściu planety. Kosmogonik wytworzył z kadmu nauszniki i rozdał je Palatynidom, jednak ci nie wierzyli, że mogą swobodnie rozmawiać uznając Kosmogonika za szpiega. Inżynier wytopił uranowe dukaty z podobizną Architora, które zgromadzone razem wybuchały. Jednak gdy poprzekładało się monety płytkami z kadmu nic się nie działo. Mieszkańcy uwierzyli Kosmogonikowi i zaczęli spiskować.

Twórca planety rozdał im uranowe dukaty, by nimi zapłacili daninę. Następnie uwolnił Pyrona. Stos monet za sprawą reakcji łańcuchowej wybuchł, a eksplozja zniszczyła władcę i jego pałac. Pyron został nowym sprawiedliwym władcą, a Kosmogonik odszedł, by dalej zapalać gwiazdy. Z sześciuset rąk Architona powstał wokół planety świecący pierścień, a że Palatynidzi dawnego władcę nazywali katem uknuło się powiedzenie „Kat mu świeci”.

Uranowe uszy – plan wydarzeń


1. Praca inżyniera Kosmogonika przy rozjaśnianiu gwiazd.
2. Stworzenie Aktynurii.
3. Okrutne rządy Architora.
4. Wynalezienie telegrafu przez Pyrona.
5. Usiłowanie uknucia spisku przez wynalazcę.

6. Uwięzienie Pyrona.
7. Przybycie przebranego Kosmogonika na planetę.
8. Wymyślenie zamachu na Architora.
9. Uwolnienie Pyrona i śmierć władcy.
10. Sprawiedliwe rządy Pyrona.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Przyjaciel Automateusza - streszczenie, plan wydarzeń
2  Bajka o królu Murdasie - streszczenie, plan wydarzeń
3  Problematyka „Bajek robotów”