Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Doradcy króla Hydropsa – streszczenie


Pewnego dnia Hydrops Wszechrybny - król Akwacji podwodnego królestwa założonego przez Argonautyków – wezwał do siebie czterech ministrów koronnych – Hydrocybera Amassyda, Dioptryka, Filonautę i Minogara. Wspomniał, że od piętnastu wieków zasiada na tronie i pragnie swą władzę przekazać mądremu, jednak nie nazbyt uczonemu synowi. Miał być dobry, wrażliwy, mężny oraz podobny do ojca.

Dostojnicy zabrali się do dzieła, jednak jeden z nich pragnął tronu dla siebie, inny sprzyjał wrogo, a dwóch śmiertelnie z sobą rywalizowało. Amassyd pragnął zaprogramować przyszłemu królewiczowi niechęć do Dioptryka, jednak obawiał się, że ten uczyni tak samo. Filonauta planował zaczepić następcy miłość do Mikrocytów, jednak by jego zdrada nie wyszła na jaw postanowił dać mu miłość do małych form. Dostojnicy zgodnie z dawnym zwyczajem zamknęli się w komnacie o ścianach z łusek szmaragdowych by stworzyć królowi potomka.

Praca ministrów przedłużała się, ponieważ każdy liczył na przetrzymanie i nieuwagę innych. Zniecierpliwiony Filonauta oznajmił, że zmuszony będzie napisać do króla donos. Amassyd stwierdził, że uczyni to samo oskarżając Filonautę o zdradę. Minogar zwrócił mu uwagę, że on także pragnie przemycić do świadomości następcy tronu niechęć do Dioptryka. Amassyd zauważył, że Dioptryk dodawał przyszłemu królowi niechęć do osób noszących imiona kończące się na „-yd”, a Minogar niechęć do tronu. W końcu wszyscy zgodzili się, by syn królewski czuł sympatię do wszystkiego co drobne i ustępował takim formom z drogi. Odbyła się uroczystość synobrania.

Podstępny Amassyd kazał szewcowi podbić buty Dioptryka tak, by wydawał się wyższy. Ten, gdy to odkrył wezwał ślusarza. Froton był zwykłym druciarzem i proponował Dioptrykowi pozbycie się pewnych elementów ciała, ten jednak protestował. Ostatecznie pozbawił go głowy przenosząc umysł do brzucha. Wychodząc od dostojnika Froton ujrzał jego piękną złotolitącórkę Aurentynę. Gdy ujrzał go Hydrocyber także pozbawił się głowy. Rywalizacja między nimi prowadziła do coraz szerszej miniaturyzacji. Pozostali dostojnicy także zaczęli się pomniejszać wiedząc, że przyszły król sympatią obdarzy najmniejszego z nich.

Froton zaproponował Dioptrykowi wykręcenie mózgu i zdalne z nim połączenie. Dzięki temu był ledwie dostrzegalny. Pozostali doradcy poszli jego śladem i także pozbawili się mózgów. Dioptryk znów wezwał Frotona, a ten zgodził się go zmniejszyć w zamian za rękę jego córki. Froton zmniejszył ministra, a jedyne co było widać to jego ordery. Jednak Dioptryk wyzywał go i wygnał z pałacu. Amassyd z Filonautą postanowili wspólnie napaść i uwięzić Dioptryka w puszce, co też uczynili. Amassyd puszkę z wrogiem dał druciarzowi – Frotonowi, by wyniósł ją na śmietnisko i tam zostawił przygniecioną kamieniem. Ten jednak ukrył puszkę w domu na strychu. Chciwa żona Frotona pragnęła odkryć co kryje puszka, jednak spadła ze strychu i złamała kark. Dioptryk zaś został uwięziony na strychu. Po powrocie Froton usłyszał wołania Dioptryka. Minister ponownie przyrzekł mu za uwolnienie rękę swej córki.

Dioptryk pędem udał się na uroczystość wydobywania z pieca królewskiego syna, a Froton zaprzyjaźnił się z jego córką – Aurentyną. Przeciąg sprawił, że Amassyd, Filonauta oraz Minogar zostali zdmuchnięci, wpadli do kanalizacji i znaleźli się poza miastem, zaś król nie poznał miniaturowego Dioptryka i został on rozgnieciony. Nowy król pokochał małe elektryczne rybki, przyjął imię Neantofil, i rządził sprawiedliwie badając niebyt. Froton i Aurentyna pobrali się. Na prośbę żony dawny druciarz „odbudował” Dioptryka. Dostojnicy wiernie służyli mądremu królowi, a Froton został wielkim podblaszym.

Doradcy króla Hydopsa - plan wydarzeń


1. Nakaz króla Hydropsa stworzenia następcy tronu.
2. Spiskowanie i knucie czterech doradców.
3. Zaprogramowanie królewicza, który sympatią darzy małe formy.
4. Podstęp Amassyda.
5. Zmniejszenie Dioptryka o głowę przez Frotona.

6. Wyścig doradców w miniaturyzacji.
7. Uwięzienie Dioptryka w puszce.
8. Cudowne ocalenie Dioptryka.
9. Zgoda na ślub Frotona i Aurentyny.
10. Uroczyste „narodziny” królewicza.
11. Brak obecności królewskich dostojników.
12. Sprawiedliwe rządy Neantofila.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Biała śmierć - streszczenie
2  „Bajki robotów” – bohaterowie
3  Problematyka „Bajek robotów”