Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Przyjaciel Automateusza”
Automateusz, nazywany Automkiem to robot, który udał się w daleką podróż. Do towarzystwa kupił sobie elektroprzyjaciela – Wucha. Podczas podróży jego okręt rozbił się, a on trafił na bezludną wyspę. Gdy Wuch poradził mu, że najrozsądniej popełnić samobójstwo ten stanowczo się temu sprzeciwił. Nie chciał słyszeć o swej śmierci i doskonałości nieistnienia. Wuch tak go zdenerwował swymi opowieściami o przykrej przyszłości, że postanowił go zgładzić. Pragnienie to towarzyszyło mu także po jego cudownym uratowaniu się. Według obserwatorów Automateusz zdziwaczał – zaczął zbierać młoty, materiały wybuchowe, aż w końcu wykupił olbrzymie tony cementu stworzył z nich kulę i rzucił ją do kopalnianego szybu. Myśl o unicestwieniu Wucha stałą się jego obsesją.
Wuch – elektroniczny przyjaciel Automateusza. Był nieśmiertelny i niezniszczalny. Umiał doradzić w każdej trudnej sprawie, snuł refleksje, wspierał na duchu. Był tak mały, że mieścił się w uchu. Swoimi dobrymi radami irytował Automka. Doprowadził go do obsesji.

„Bajka o królu Murdasie”
Murdas to ambitny, ale strachliwy syn króla Heliksandra. Bał się przeciągów, duchów i przepowiedni i zwalczał je po wstąpieniu na tron. Gdy usłyszał przepowiednię o zagrażających mu krewnych kazał ich wszystkich wymordować. Pozostał bez rodziny, jednak obawiając się, że gdzieś może mieć kuzynów, mimo braku okrucieństwa, zazał od czasu do czasu kogoś mordować. Postanowił, by jego budowniczy sprawili, by był wielki ponad horyzonty. Najpierw zajął cały swój pałac, potem śródmieście, stolicę i cały kraj. Był zadowolony do momentu, aż nie zaczął śnić mu się koszmar o spisku. Horror zaczął żyć w jego wielkiej osobowości własnym życiem, a Murdas nie mógł go zniszczyć. W końcu rozpadł się na sto snów i spłonął.

„Maszyna Trurla”
Trurl – konstruktor, przez przypadek stworzył najgłupszą maszynę myślącą na świecie. Denerwowały go jej odpowiedzi, więc kopał ją, na co maszyna najpierw zareagowała ostrzeżeniem, a następnie wyrwała się z fundamentów i ruszyła za nim. Łatwo wpadał w złość i był porywczy. W złości, mimo zagrożenia życia, odparł maszynie, że dwa i dwa to cztery. Swoim uporem doprowadził do zniszczenia mechanizmu.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Biała śmierć - streszczenie
2  Problematyka „Bajek robotów”
3  Doradcy króla Hydropsa – streszczenie, plan wydarzeń