Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Maszyna myśląca – miała wielkość ośmiopiętrowego bliku. Nie była zbyt inteligentna, nie potrafiła poprawnie wykonywać matematycznych działań, za to była uparta i obrażalska. Reagowała na kopniaki Trurla i ostrzegała go, a gdy ten nie reagował wyrwała się z fundamentów. Była tak głupia, że nawet zatrzymanie rozrządu jej nie powstrzymywało. Podążała wciąż za Trurlem pragnąc go zgładzić. Ostatecznie wywołała z wściekłości lawinę, która ją zniszczyła.

Klapaucjusz – uznany konstruktor, specjalista. Był przekonany o wyjątkowości maszyny Trorla. Roztropnie mu radził, jak wykorzystać konstrukcję. Wraz z Trurlem uciekał przed maszyną, a gdy schronili się w ratuszu zdecydował się udać wraz z kolegą do maszyny, wierząc, że ta nie podoła tak wybitnym wynalazcom. Gdy został uwięziony ze strachu pragnął głupiej maszynie przyznać rację.

„Wielkie lanie”
Klapaucjusz – wielki konstruktor, kolega po fachu Trurla, z którym współzawodniczył. Uważał się za najlepszego konstruktora i, gdy przejrzał podstęp konkurenta odegrał się na nim. Nieświadomie sprawił, że Trurl za swój podstęp został nagrodzony.

Trurl nazywany jest Konstruktora Najgłupszych Maszyn Rozumnych na świecie. Pragnie podstępem dowiedzieć się co robi jego konkurent – Klapaucjusz, dlatego wysyła do niego Maszynę Do Spełnianai Życzeń. Ten jednak widzi jego zabiegi i sprawia mu lanie. Dzięki jednak zapewnieniom Klapaucjusza, że jest wielkim konstruktorem zyskuje uznanie, a od króla dostaje Order Wielkiej Sprężyny i Gwiazdę Helikonoidalną.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Maszyna Trurla – streszczenie, plan wydarzeń
2  Doradcy króla Hydropsa – streszczenie, plan wydarzeń
3  Bajka o królu Murdasie - streszczenie, plan wydarzeń