Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

„Bajki robotów” – bohaterowie

„Trzej elektrycerze”
Występuje tu trzech najeźdźców planety Kronii – elektrycerz Mosiężny, Żelazny oraz Kwarcowy. Są to wojownicy, którzy napadają na obce planety, by się wzbogacić, zdobyć unikalne skarby. Wojowników gubi ich chciwość i zaślepienie, mimo starań wszyscy giną na Kryonii. Są głupi, ponieważ myślą, że uda im się zdobyć skarby, które mogą istnieć jedynie wśród Kryonów, ponieważ... więcejProblematyka „Bajek robotów”

Chociaż świat stworzony w bajkach Lema jest na wskroś fantastyczny – akcja rozgrywa się w odległych galaktykach, które rządzą się innymi niż ziemskie prawami, zaś bohaterowie to głównie konstruktorzy, roboty i maszyny, poruszane problemy bliskie są człowieczeństwu i każdemu człowiekowi. Na tym głównie polega uniwersalizm i popularność tych krótkich utworów.

Poważne zagadnienia, takie jak odpowiedzialność za władzę, pazerność,... więcejJęzyk „Bajek robotów” Lema

Na uwagę zasługuje przede wszystkim język, jakim operuje Lem w „Bajkach robotów”. Jego specyfika wynika głównie z przyjętej przez autora konwencji – literackiej zabawy. Polega ona właśnie na grze językiem, stylistyką i parodią. Przede wszystkim uderza zestawienie obok siebie słownictwa związanego ściśle z nauką i techniką ze słowami oraz zwrotami przynależącymi baśni czy gawędzie.

Dzięki temu połączeniu powstało... więcej„Bajki robotów” – przynależność gatunkowa

Już sam tytuł zbioru opowiadań Stanisława Lema świadczy, że autor podjął grę z konwencją bajki. Można to odnieść także do stwierdzenia francuskiego krytyka literackiego – Rogera Cailloisa, który uznał, że cała literatura science-fiction jest współczesną odmianą baśni. Lem wykorzystuje konwencję tworzenia bajek i pisze zbiór krótkich fantastycznych historyjek, które rozgrywają się w świecie robotów, maszyn i konstruktorów... więcejKompozycja i narracja „Bajek robotów”

Poszczególne utwory to krótkie opowiadania fabularne , zazwyczaj jednowątkowe. Fabuła skupiona jest wokół jednej lub dwóch postaci. Występuje niewielka liczba bohaterów. Wydarzenia układają się w ciąg przyczynowo-skutkowy, a elementy fantastyczne łączą się z elementami baśni.

Kompozycja bajek zbliżona jest do oświeceniowego wzorca, a więc zawiera morał. Każdą historię kończy zwięzłe pouczenie zawierające przesłanie dla czytelnika.... więcejMotyw władzy w „Bajkach robotów”

W „Bajkach robotów” Lema często występują postaci władców. Większość z nich została przedstawiona w sposób negatywny – to okrutni i zachłanni królowie, którzy za nic nie chcą oddać swej władzy. Cechuje ich egoizm i brak troski o losy poddanych.

Jednym z przedstawionych władców jest Poleander Partobon z „Bajki o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła”. Król Kybery, jako władczy wojownik nad... więcej