Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pewnego dnia dzieci chowają się w szafie przed gospodynią i gośćmi. Nagle wszyscy czworo zostają przeniesieni do Narnii. Łucja prowadzi ich do domu Tumnusa, jednak dowiaduje się z pozostawionej notatki, że faun został aresztowany pod zarzutem zdrady. Zdaje sobie sprawę, że Czarownica wie, że faun ją ocalił i właśnie za to został aresztowany. Prosi rodzeństwo, by pomogło jej uratować przyjaciela.

Prowadzeni przez zaprzyjaźnionego drozda dzieci wędrują przez las. Spotykają pana Bobra, który zaprowadza je do swego domu. Tłumaczy, że nie mogą nic zrobić, by ocalić Tumnusa. Jedyne co mogą uczynić to przyłączyć się do niego i wspólnie iść do lwa Aslana. Aslan wydaje się być królem lub boską postacią w Narnii. Dzieci są zachwycone dźwiękiem imienia Aslan oprócz Edmunda, który jest przerażony.

Pan Bóbr, Piotr, Zuzanna oraz Łucja decydują się na spotkanie następnego dnia z Aslanem przy Kamiennym Stole. Orientują się, że Edmund zniknął. Chłopiec szuka Czarownicy, aby ostrzec ją przed planem pana Bobra i przybyciem Aslana. Wiedźma jest wściekła, słysząc, że Aslan jest w Narnii i planuje jak najszybciej pozbyć się dzieci. Pragnie uniknąć starej przepowiedni, która głosi, że w Narnii na tronie zasiądzie czworo ludzi, którzy obalą jej zły system.

W międzyczasie dzieci i bobry speszą się, by dotrzeć do Kamiennego Stołu przed Czarownicą. Podczas podróży w pogodzie następują wspaniałe zmiany. Najpierw spotykają od wielu lat niewidzianego w Narnii świętego Mikołaja, który wyjaśnia, że zaklęcie Czarownicy, by w Narnii trwała wiecznie zima i nie było Świąt przestało działać. Śnieg zaczyna topnieć, a dzieci zauważają oznaki wiosny. Jednocześnie do Kamiennego Stołu podąża Czarownica z Edmundem, którego traktuje źle. Kiedy śnieg stopniał Czarownica straciła możliwość poruszania się swoimi saniami, dlatego nie dotarła do wyznaczonego miejsca przed dziećmi.Początkowo, po spotkaniu Aslana trójka rodzeństwa czuje się onieśmielona, jednak szybko ten stan mija. Mimo strachu od początku go kochają. Aslan obiecuje zrobić wszystko , co możliwe, aby ocalić Edmunda. Na stronie pokazuje Piotrowi zamek, którego królem kiedyś zostanie. Podczas rozmowy słyszą, jak Zuzanna dmucha w magiczny róg, który otrzymała od świętego Mikołaja sygnalizując, że jest w niebezpieczeństwie. Aslan wysyła na pomoc Piotra. Po przybyciu Piotr widzi wilka atakującego Zuzannę i przebija go na śmierć mieczem ofiarowanym przez św. Mikołaja. Aslan dostrzega innego, znikającego w gęstwinie wilka i wysyła swych zwolenników, aby go śledzili, z nadzieją, że doprowadzi ich do Czarownicy.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Lew czarownica i stara szafa – streszczenie szczegółowe
2  Narracja „Lwa, czarownicy i starej szafy”
3  Czas i miejsce akcji „Lwa, czarownicy i starej szafy”