Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Czarownica szykuje się do zabicia Edmunda, kiesy przybywa na pomoc odsiecz. Aslan i jego drużyna ratują chłopca, jednak nie są w stanie znaleźć Wiedźmy, która wtopiła się w krajobraz. Edmund jest szczęśliwy widząc rodzeństwo. Ma świadomość, że Biała Czarownica jest zła. Następnego dnia Aslan rozmawia z Czarownicą. Zła kobieta domaga się, by Aslan oddał swoje życie za Edmunda, który okazał się zdrajcą. Mówi, że zgodnie z regułami Czarów Władcy zdrajca, czyli Edmund należy do niej. Aslan nie przeczy temu i zawiera z Wiedźmą potajemny kompromis. Czarownica wydaje się bardzo zadowolona, zaś Aslan jest zamyślony i przygnębiony.

Następnej nocy Zuzanna i Łucja obserwują Aslana, który jest coraz bardziej ponury i smutny. Siostry nie mogą zasnąć i zauważają, że Aslan zniknął. Kiedy go odnajdują lew mówi, że mogą z nim pozostać tylko do momentu, kiedy każe im odejść. Wspólnie wędrują do Kamiennego Stołu, przy którym Aslan nakazuje im odejść. Zuzanna i Łucja chowają się w krzakach i obserwują, jak Czarownica i jej zwolennicy męczą, upokażają, a następnie zabijają Aslana. Czarownica wyjaśnia, że Aslan poświęcił swoje życie za Edmunda.

Dziewczynki czuwają przy martwym ciele Aslana przez całą noc. Nad ranem słyszą głośny odgłos pękania i są zaskoczone patrząc na przełamany Kamienny Stół. Aslan zniknął. Nagle dziewczynki słyszą jego głos dobiegający zza ich pleców. Aslan zmartwychwstał. Lew przenosi Łucję i Zuzannę do zamku Czarownicy, gdzie uwalnia wszystkich więźniów zamienionych w kamień. Dołączają do bitwy pomiędzy wojskiem Piotra, a oddziałami Czarownicy. Piotr i jego oddziały są wyczerpani. Na szczęście Aslan szybko zabija Czarownicę, a wojska Piotra pokonują pozostałych zwolenników złej wiedźmy.

Aslan pasował na rycerza Edmunda, który odpokutował za swój grzech popierania Czarownicy. Nazajutrz pochód udał się do zamku Ker-Paravel, a następnie odbyła się koronacja dzieci na królów i królowe Narnii. Aslan zniknął. Dzieci ostatecznie stały się dorosłe i panowały nad Narnią przez wiele lat. Pewnego dnia podczas polowania na magicznego białego jelenia dzieci znajdują się przy latarni wyznaczającej granicę miedzy światem Narnii, a światem realnym. Rodzeństwo Pevensie wraca przez szafę do naszego świata. Powrócili do domu profesora Kirke jako dzieci. Czwórka opowiada profesorowi o swych przygodach, a on zapewnia ich, że pewnego dnia wrócą do Narnii.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Lew czarownica i stara szafa – streszczenie szczegółowe
2  Łucja – charakterystyka
3  Clive Staples Lewis – biografia