Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Edmund wchodzi do szafy
Łucja opuszcza Narnię przez szafę i zapewnia swoje rodzeństwo, że wszystko jest w porządku. Jest w szoku, gdy słyszy, że była w szafie zaledwie przez kilka sekund. Wraca do szafy, by pokazać im przedziwny świat Narnii, jednak teraz jest to tylko zwykły mebel. Piotr i Zuzanna zakładają, że jej opowieść wynika z bujnej wyobraźni, a Edmund dokucza siostrze z powodu jej fantastycznej opowieści.

Następnego deszczowego dnia dzieci bawiły się w chowanego. Łucja chciała sprawdzić czy w szafie naprawdę niczego fantastycznego nie ma. Za nią do pokoju wszedł Edmund. Podąża za siostrą do szafy, jednak nie ma jej w środku, za to nagle znajduje się w Narnii. Nie widzi śladów dziewczynki i nie jest pewny co dalej zrobić. Nagle, zbliża się do niego śmiertelnie blada kobieta na saniach zaprzęgniętych w renifera. W dłoni trzyma różdżkę, ubrana jest w futrzany płaszcz, a na głowie ma koronę. Zatrzymuje się przed Edmundem z żądaniem, by powiedział kim jest. Chłopiec przedstawia się niezręcznie, zaś kobieta mówi, że jest Królową Narnii i należy się do niej odpowiednio zwracać. Edmund zaskoczony niezrozumiale coś jąka.

Ptasie mleczko
Królowa odkrywa, że Edmund jest człowiekiem. Chociaż na początku wyglądała surowo i groziła chłopcu, gdy odkrywa, że jest człowiekiem, staje się uprzejma. Zaprasza Edmunda do swoich sań, by okrył się futrem i porozmawiał z nią. Dziecko nie śmie się jej sprzeciwić. Kobieta wyczarowuje dla niego jedzenie i picie, które składa się z gorącego napoju i pudełka ptasiego mleczka. Gdy Edmund je, zadaje mu wiele pytań. Chłopiec powinien być bardziej ostrożny w rozmowie z dziwną i olśniewającą kobietą, jednak czuje obsesję na punkcie słodyczy. Narrator tłumaczy, że ptasie mleczko jest zaczarowane – kto je spożywa czuje nienasyconą zachłanność. Słodki deser powoduje, że nieostrożny chłopiec skupia się wyłącznie na jedzeniu, dopóki nie zabroni się mu tego lub nie zabije go to. Skupiony na swym pragnieniu Edmund nie zauważa złowieszczych znaków, gdy Królowa wypytuje go o jego rodzinę, a przede wszystkim rodzeństwo. Kobieta z zaintrygowaniem słucha, że chłopak ma jeszcze trójkę rodzeństwa, a jedno z nich – Łucja była w Narnii i spotkała fauna.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Lwa, czarownicy i starej szafy w pigułce
2  Zuzanna – charakterystyka
3  Plan wydarzeń „Lwa, Czarownicy i starej szafy”