Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Będąc w szafie dzieci zauważyły niemal natychmiast, że są w Narnii. Zdecydowały się wejść do śnieżnego lasu. Po drodze Edmund przyznaje, że był tu wcześniej, a rodzeństwo jest na niego wściekłe. Łucja prowadzi grupę do domu Tumnusa, jednak wewnątrz odkrywają, że pomieszczenia zostały splądrowane. Z pozostawionej na podłodze kartki dowiadują się, że dom faun został aresztowany pod zarzutem zdrady.

Łucja domyśla się, że Czarownica dowiedziała się, że Tumnus uratował jej życie. Prosi pozostałych, by pomogli jej go uratować, na co wszyscy oprócz Edmunda się zgadzają. Zostaje jednak przegłosowany. Dzieci nie wiedzą co robić, ale pojawia się drozd i prowadzi ich do środka lasu. Piotr, Zuzanna i Łucja ufają ptakowi, jednak Edmund szepcze do brata, że może być wysłannikiem zła i prowadzić ich w stronę pułapki. Podkreśla, że nie wiedzą w którą iść stronę, a tym bardziej nie znają powrotnej drogi do domu.

Dzień u bobrów
Podczas dyskusji Piotra i Edmunda o tym, czy można zaufać drozdowi, ptak odlatuje. Młodszy brat uważa, że miał rację, a ptak okazał się niewiarygodny. Dzieci zauważają w lesie jakieś stworzenie. Istota przedstawia się jako pan Bóbr. Na dowód, że jest przyjacielem Tumnusa pokazał chusteczkę, którą faun dostał od Łucji. Pan Bóbr mówi, że został wybrany, by zaprowadzić dzieci do Aslana. Gdy dzieci słyszą po raz pierwszy to imię czują się błogo, jedynie Edmund odczuwa tajemnicze przerażenie. Zwierzę nakazuje dyskrecję, ponieważ wkoło mogą czaić się szpiedzy. Drzewa są zamieszkane przez duchy zwane driadami. Dzieci zaczynają zadawać pytania panu Bobrowi, jednak on stwierdza, że jest niebezpiecznie i zaprasza je do siebie na obiad.
Rodzeństwo spiesznie zmierza do chaty wraz z panem Bobrem. Piotr, Zuzanna i Łucja przyglądają się tamie, zaś Edmund w oddali zauważa dwa wzgórza, o których wspomniała Czarownica. Zaczyna marzyć o ucieczce i przyłączeniu się do Królowej Narnii. Wewnątrz chaty dzieci spotykają panią Bobrową. Pomagają w przygotowaniu obiadu, zaś pan Bóbr sprawnie łapie ryby, które zjadają wraz z ziemniakami. Po skończonym posiłku pan Bóbr zaczyna wyjaśniać sytuację panującą w Narnii.

Co wydarzyło się po obiedzie
Pan Bóbr potwierdza, że Tumnus został aresztowany przez Tajną Policję, która służy Białej Czarownicy. Uważa, że najprawdopodobniej został zamieniony w kamień. Dzieci są przerażone i pragną go ratować, jednak Bóbr tłumaczy, że nic nie mogą zrobić poza spotkaniem z Aslanem. Rodzeństwo pragnie dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Dowiadują się, że Aslan jest prawowitym Królem Narnii, w przeciwieństwie do Czarownicy, która podszywa się pod Królową. Nieczęsto bywa w Narnii, jednak gdy się pojawia, wszystko jest w porządku. Zuzanna pyta, czy jest człowiekiem, jednak dowiaduje się, że to lew – król wszystkich zwierząt. Dzieci wyrażają obawę przed spotkaniem z groźnym zwierzęciem. Pan Bóbr zapewnia, ze każdy czuje przed nim respekt, jednak w głębi jest dobry.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Lwa, czarownicy i starej szafy w pigułce
2  Bohaterowie „Lwa, czarownicy i starej szafy”
3  Geneza powieści „Lew, czarownica i stara szafa”