Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pierwsza walka Piotra
Podczas gdy Edmund cierpi podróżując wraz z Czarownicą pozostałe dzieci i bobry cieszą się. Wiedzą, że dotrą do Kamiennego Stołu przed wiedźmą, ponieważ jej sanie stały się bezużyteczne. Rozkoszują się oznakami wiosny. Wieczorem docierają do Kamiennego Stołu – jest to dziwny, niski, starożytny stół wykonany z kamienia z rzeźbionymi runami i symbolami. W oddali ledwo dostrzegają morze. Po ich lewej stronie znajduje się złoty pawilon, a po prawej w otoczeniu dobrych stworzeń Narnii (nimf, centaurów, jednorożca, byka z głową mężczyzny, pelikana, orła i wielkiego psa oraz dwóch lampartów) stał Wielki Lew – Aslan. Piotr przełamuje się i wita prawowitego władcę Narnii. Lew pyta o Aslana i dowiaduje się, że ten zdradził i przystał do Białej Czarownicy. Piotr część winy za decyzję brata bierze na siebie. Łucja błaga Aslana, by uratował jej brata, a ten zgadza się, mówiąc że uczyni wszystko co w jego mocy, choć nie będzie to łatwe.

Aslan nakazuje przygotować ucztę na cześć dzieci. Bierze na bok Piotra i pokazuje mu Ker-Paravel – miejsce, gdzie w przyszłości będzie zasiadał na tronie wraz z rodzeństwem, jednak będzie najważniejszym władcą. Podczas ich rozmowy słyszą wzywający pomocy dźwięk rogu Zuzanny, który otrzymała od św. Mikołaja. Wszystkie stworzenia chcą biec na ratunek, jednak Aslan powstrzymuje je, wysyłając tam Piotra. Chłopak biegnie i widzi wspinającą się na drzewo Zuzannę ściganą przez wielkiego wilka. Dziewczyna dosięgła jedynie pierwszych gałęzi i jest bliska omdlenia. Piotr podbiega do zwierzęcia i dźga go w serce mieczem, który otrzymał od św. Mikołaja. Po krótkiej walce wilk leży martwy u stóp Piotra. Aslan dostrzega innego wilka w gąszczu i wysyła za nim swe najszybsze sługi, by odnalazły Czarownicę i Edmunda. Następnie pasuje Piotra na rycerza, po zwróceniu mu uwagi, by wyczyścił miecz z wilczej krwi.

Wielkie czary z zamierzchłych czasów
Wilk, którego nakazał śledzić Aslan powraca do Czarownicy i informuje ją, że Maugrim został zabity, a Wielki Lew jest już w Narnii. Królowa zachowuje spokój i nakazuje zebrać wilkom wszystkich mieszkańców Narnii, którzy są po jej stronie. Planuje pozbawić życia Edmunda, by proroctwo o tym, że na tronach w Ker-Paravel zasiądzie czterech ludzi, nie mogło się wypełnić. Karzeł przywiązuje Edmunda do drzewa i zaczyna ostrzyć nóż. W tym momencie pojawiają się wysłane przez Aslana istoty i uwalniają chłopca, jednak nie mogą odnaleźć Czarownicy ani karła. Kobieta przemienia siebie w głaz, zaś karła w stary pień. Po odejściu sług Aslana wraca do pierwotnej postaci.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Lwa, czarownicy i starej szafy w pigułce
2  Aslan – charakterystyka
3  Clive Staples Lewis – biografia