Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Największe czary sprzed początków czasu
Poi zabiciu Aslana siły wiedźmy udały się, by przygotować się do walki. Martwe ciało zwierzęcia pozostało na Kamiennym Stole. Dziewczynki opuściły kryjówkę i podeszły, by opłakiwać zmarłego. Nie mogą patrzeć na upokorzonego władcę. Udaje się im zdjąć z jego głowy kaganiec. Resztę nocy oszołomione płaczą nad ciałem zmarłego. Gdy zauważają wokół niego myszy Zuzanna chce je przegonić, jednak Łucja dostrzega, że zwierzątka przegryzają więzy. Gdy nadchodzi świt myszy odchodzą. Zuzanna i Łucja chodzą bez celu, gdy niebo wokół zaczyna jaśnieć. Gdy pojawiają się pierwsze promienie patrzą w stronę Ker-Paravel.

Nagle słyszą ogłuszające pęknięcie, dostrzegają przełamany Kamienny Stół i zniknięcie ciała Aslana. Łucja pyta czy to magia i jakiś głos odpowiada jej, że tak. Dziewczynki obracają się i dostrzegają żywego Aslana. Podbiegają do niego, a Zuzanna pyta, czy nie jest duchem. Lew likwiduje obawy jednym ciepłym oddechem. Wyjaśnia, że Czarownica miała rację mówiąc, że wszyscy zdrajcy należą do niej. Jednak, gdyby popatrzyła na bezruch i ciemność sprzed początków czasu dowiedziałaby się, że „kiedy dobrowolna ofiara, która nie dopuściła się żadnej zdrady, zostanie zabita w miejsce zdrajcy, Stół rozłamie się i sama Śmierć będzie musiała cofnąć swe wyroki”. Lew wraz z dziewczynkami zaczyna radośnie się bawić.

Po zakończeniu zabawy Aslan oznajmia, że ma wiele pracy. Mówi dziewczynom, by wsiadły na jego grzbiet i wspólnie ruszają przez Narnię, podziwiając po drodze piękne krajobrazy. Ostatecznie docierają do siedziby Białej Czarownicy. Aslan jednym skokiem. przeskakuje bramę i wchodzi na dziedziniec z kamiennymi posągami.

Co się stało z posągami
Gdy podróżnicy znajdują się na dziedzińcu Aslan zaczyna otaczać swym oddechem każdy posąg. Dziewczyny nie wiedzą co on robi, dopóki nie okazuje się, że pierwszy posąg, do którego podszedł Wielki Lew zaczyna odżywać. Grzywa przybiera złoty kolor i posąg lwa zmienia się w żywe zwierzę. Wszystkie posągi zaczynają ożywać. To przede wszystkim osobnicy wierni Narnii, a wrogo nastawieni do Czarownicy – satyrowie, centaury, a nawet giganci. Zuzanna i Łucja wraz z Aslanem przemierzają lochy, gdzie znajduje się więcej kamiennych więźniów, w tym faun Tumnus. Po ożywieniu wszystkich Aslan prowadzi ich jako wojsko, by pomóc walczącemu Piotrowi. Armia Piotra słabła w walce z wojskami Czarownicy i bardzo potrzebowała wsparcia. Gdy Aslan dociera na miejsce potyczki dostrzega starcie Piotra dzierżącego swój miecz z wiedźmą, która trzyma kamienny nóż. Skacze na Białą Czarownicę i zabija ją.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Lwa, czarownicy i starej szafy w pigułce
2  Clive Staples Lewis – biografia
3  Łucja – charakterystyka