Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zobacz również:

Cezary Baryka to postać dynamiczna, przemieniająca się na naszych oczach. Jego ewolucja wewnętrzna i ideowa wpisana została w życiorys wędrowca. Cezary, wychowany na obcej ziemi, w Baku, to człowiek z zachwianym poczuciem tożsamości, ani Polak, ani Rosjanin. Jego wędrówka nie jest podobna wędrówce Odysa, który przemierza morza, by dotrzeć do ukochanego, znanego domu. Cezary podąża za marzeniem wpojonym mu przez ojca i szybko się rozczarowuje. Tak naprawdę nie zna celu swojej długiej podróży.

Wędrówkę Baryki można podzielić na pewno na dwa etapy. Pierwszy z nich to droga przez bezkresną Rosję: najpierw z Baku do Moskwy, potem z Moskwy do Charkowa, a stamtąd w końcu do Polski. Ta część podróży ma coś z pielgrzymki do ziemi obiecanej, cała naznaczona jest cierpieniem i wyrzeczeniem, nawet oczyszczeniem, a na jej końcu czeka nowa cywilizacja „szklanych domów”.

Druga część wędrówki Cezarego rozpoczyna się w momencie uświadomienia sobie, że opowieść ojca to fikcja. Teraz rozpoczyna się podróż nieco błędna i przypadkowa. To ścieżka po trosze edukacyjna, po trosze inicjacyjna. Warszawa, wojenne bezdroża, Nawłoć, Chłodek, znowu Warszawa. Baryka poznaje zupełnie inny świat, innych ludzi, uczy się, popełnia błędy, kocha, a przede wszystkim poszukuje samego siebie, stara się kształtować swoje przekonania oraz poglądy.

Wędrówka Baryki ma charakter otwarty, koniec książki wydaje się dopiero początkiem właściwej podróży. Nie można powiedzieć, że Baryka w ostatniej scenie powieści jest już człowiekiem dojrzałym, w pełni ukształtowanym, podobnie jak jego ojczyzna znajduje się w stanie przedwiośnia, tak naprawdę ma za sobą wiele ciężkich, a jednocześnie cennych doświadczeń, z których dopiero teraz wysnuje odpowiednie wnioski.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Przedwiośnie - streszczenie "w pigułce"
2  Szczegółowy plan wydarzeń Przedwiośnia
3  Ewolucja ideowa Cezarego BarykiKomentarze: Motyw wędrówki w „Przedwiośniu”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-15 17:07:18

generalnie to bardzo slabe streszczenie, brak najistotniejszych szczegułów, niewiem dlaczego, przeciez ten kto pisał powinien zwracać na takie detale uwage. oj słabiutko:/


2019-01-15 16:06:15

Heh, motyw wędrówki - kolejny aspekt tej powieści. Mógłbym tu wyliczy bardzo wiele plusów tego dzieła, ale uważam, iż będzie znacznie szybciej jeśli rozpocznę liczyć minusy. Po dłuższym zastanowieniu, nic nie przychodzi mi do głowy ;] Dziękuje bardzo autorowi utworu oraz autorom tego jakże znakomitego opracowania. Pozdrawiam.


2019-01-14 21:05:03

strona jest dobra. a zachwyty wynikaja z faktu, ze sa tu tylko najwaznieszje rzeczy. wiadomo ze nie mozna napisac wszystkiego bo sie po prostu nie da, kazdy krytyk literatury ma swoje zdanie na kazdy temat. tu chodzi zas o to zeby wyciagnac z tego 'esencje'. wiecej sobie kazdy dopowie, jak tylko przeczyta ksiazke;)


2019-01-14 16:25:07

droga Justyno, do matury pracowałam TYLKO z opracowaniami z tej strony i wyniki: 92% podstawowa, 87% rozszerzona i filologia polska na Uniwersytecie Jagiellońskim ;) więc drodzy maturzyści - bez obaw :)


2019-01-14 15:09:24

uwazam, ze opracowasnia te sa bardzo doklanie opisane i jezeli ktos czytal ksiazke a dodatkowo przeczyta sobie te streszcenia, cala problematyke to smialo moze isc na mature;) pozdrawiam i dziekuje
Streszczenia książek
Tagi: