Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Cezary Baryka to postać złożona, dynamiczna, dojrzewająca na oczach czytelnika. Ważnym etapem jego ewolucji jest zmiana stosunku do rewolucji – od początkowego zachwytu po dostrzeżenie jej zagrożeń i niesprawiedliwości. Po raz pierwszy Cezary styka się z rewolucją w Baku – tutaj nagle pojawia się to dziwne i nieznane zjawisko. Młody zapaleniec początkowo łatwo daje się zwieść pięknym ideałom równości i sprawiedliwości klasowej. Staje się jednym z towarzyszy, uczęszcza na mityngi, egzekucje, oddaje nawet skarb zakopany przez ojca w piwnicy. Jego bezkrytyczna wobec bolszewików postawa powoli zmienia się, gdy Barykę dotykają „skutki uboczne” rewolucji – głód, konfiskata mienia i mieszkania. Ważna okazuje się tu rola matki, która od początku miała racjonalne podejście do idei komunistycznych:

Twierdziła, że kto by chciał tworzyć ustrój komunistyczny, to powinien by podzielić na równe działy pustą ziemię, jakiś step czy jakieś góry, i tam wspólnymi siłami orać, siać, budować – żąć i zbierać. Zaczynać wszystko sprawiedliwie, z Boga i ze siebie. Cóż to za komunizm, gdy się wedrzeć do cudzych domów, pałaców, kościołów, które dla innych celów zostały przeznaczone i po równo podzielić się nie dadzą.


Ale to nie mądre słowa matki wpłynęły na zmianę poglądów syna, ale jej zewnętrzna przemiana. Któregoś dnia Baryka doznał olśnienia, zobaczył matkę zmęczoną, zmizerniałą, chorą. Śmierć matki oraz okoliczności tej śmierci były jednym z czynników wstrząsających młodym rewolucjonistą. W momencie, kiedy Cezary nie zobaczył na palcu matki obrączki ślubnej, dostrzegł, że „uczciwość” rewolucjonistów pozostawia wiele do życzenia. Drugim ważnym momentem dla zmian światopoglądowych Baryki, była „rozmowa” z trupem pięknej Ormianki. Wtedy to idealistyczne patrzenie do rewolucyjne dokonania zmienia się na podejście realistyczne, trzeźwo oceniające efekty przemian. Młody buntownik zaczyna dostrzegać w swoich czasach i w rewolucji pełnię niesprawiedliwego okrucieństwa.Powrót ojca oraz opuszczenie Baku nie stanowi dla Baryki końca jego konfrontacji z rewolucyjnymi ideami. Bardzo pragnie zobaczyć Moskwę, w której rewolucja była w przecież na zaawansowanym etapie. Jednak wizyta w tym mieście stała się dla chłopca rozczarowaniem, Moskwa była pod wieloma względami niedostępna dla obcych. W drodze do Polski młodzieniec ogląda uciekinierów z kraju ogarniętego rewolucją, ludzi, którzy wracają do ojczyzny, nie potrafi pogodzić się z okrucieństwem, z jakim strażnicy odnoszą się do tych biednych ludzi. Rozumiał, że można tak traktować znienawidzonych burżujów, ale nie zwykłych robotników. Podróż do Polski to również czas zapoznania się z ideą „szklanych domów”. Opowieść ojca o nowej „szklanej”, czystej cywilizacji - pozbawionej chorób i biedy, w której sprawiedliwość i równość jest czymś naturalnym, a nie wymuszonym – wywołuje niedowierzanie. Szybko zresztą okazało się, że to jedynie wymysł umierającego.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Przedwiośnie - streszczenie "w pigułce"
2  Karolina Szarłatowiczówna - charakterystyka postaci
3  Symbole w „Przedwiośniu”Komentarze: Ewolucja ideowa Cezarego Baryki

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-08 16:30:05

+ fanatyzm Lulka, ktory zniecheca go do komunizmu, zebranie rewolucjonistow, no i ostateczne spotkanie z Laura, po ktorym znow staje na czele robotnikow..


2018-12-17 17:57:37

droga win:P cenie bardzo to opracowanie i nie sadze aby bylo ono wybrakowane. skoro ktos czyta opracowanie nie przeczytawszy ksiazki to po co w ogole się za nie zabiera? Fundamentem jest wlaśnie, aby znać treść książki, ponieważ opracowanie ma nas przecież "olśnić".


2018-12-04 17:10:52

Ludzie, nie budujcie sobie szklanych domostw w marzeniach. Do dobrego opanowania treści lektury trzeba zaliczyć po kolei kilka osobliwych stadiów - poznać książkę(przeczytać ją), przeczytać opracowania(jak te na tej stronie), wysnuć własne wnioski i opinie. Oczywiście kolejność 2 ostatnich może być odwrotna, można najpierw zastanowić się "co autor miał na myśli", potem skonfrontować to z opinią innych ludzi. Nikt nie powinien mieć pretensji, iż opracowanie go nie zadowala, bo "Nie można wydrukować i mieć gotowe".


2018-12-03 22:35:46

Osobiście uważam, że serwis klp jest naprawdę "porządnym" serwisem, nie korzystam z żadnych innych opracowań. W tym roku piszę maturę, a chociaż uważam siebie za osobę raczej inteligentną to nie przeczytałam w liceum żadnej lektury. I no coż - kończę je z czwórką z polskiego i maturą próbną napisaną o 4% słabiej od osoby z najlpszym wynikiem w klasie. a co do języka, którym pisane są te teksty to jak ktos nie rozumie to niech sobie poczyta np Bravo albo pooglada jakis masowo-rozrywkowy program typu mam talent czy inny szajs, tam zamiast metafor uzywaja taniej angielszczyzny.


2018-11-20 17:10:50

Opracowanie ma ułatwić zrozumienie książki, a streszczenie przypomnienie jeśli ktoś ją dawno czytał. Jak ktoś nie przeczytał tylko szuka streszczeń i przez to źle zrozumiał to jest wyłącznie jego problem, a nie problem serwisu.
Streszczenia książek
Tagi:
Cezary Baryka - Baryka - Cezary Baryka - młody gniewny - Cezary Baryka zmagania z Polską i poskością - Rewolucja - Rewolucja w Przedwiośniu -