Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Śmierć wzbudza strach i mnóstwo obaw związanych z tym, jak wygląda samo umieranie i życie pozagrobowe. W swoim lęku zapominamy jednak, że życie na Ziemi jest tylko wstępem do życia wiecznego, a śmierć jest jedynym sposobem na to, by znaleźć się bliżej Boga.

- Ze względu na wysoką umieralność w średniowieczu ludzie starali się oswoić temat śmierci za pomocą motywu „ars moriendi” widocznego w „Legendzie o świętym Aleksym”.
- Główny bohater wyrzekł się majątku i rodziny na rzecz życia w cierpieniu, nędzy i samotności.
- Święty Aleksy żył w ascezie, by zbliżyć się do Boga i osiągnąć świętość.
- Dla świętego Aleksego śmierć nie była zaskoczeniem i godnie ją przyjął, a jego odejściu towarzyszyło wiele cudownych zjawisk.
- Motyw ars moriendi miał pomóc ludziom zmniejszyć lęk przed przemijaniem i pokazać im, że nie trzeba bać się śmierci, która oznacza porzucenie słabego ciała i spotkanie z Bogiem.

„Pieśń o Rolandzie” – śmierć rycerza była poprzedzona heroiczną walką z wrogiem. Roland przed odejściem wszedł na wzgórze, by znaleźć się bliżej Boga, położył się krzyżem na ziemi, wyciągnął dłoń do nieba i zwrócił swoją twarz w stronę Hiszpanii, by wyrazić swoją gotowość do walki. Duszę zmarłego do nieba zabrały anioły. Jego śmierć jest więc dowodem na to, jak powinien pięknie i godnie umierać rycerz i chrześcijanin;


Udostępnij  Dowiedz się więcej