Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki


Problem konfliktu międzypokoleniowego najczęściej występuje w rodzinach. Możesz się o tym przekonać, sięgając po literaturę. Motyw konfliktu pokoleń znajdziesz między innymi w „Skąpcu” Moliera.

- W „Skąpcu” zostały opisane wydarzenia z życia XVII-wiecznej rodziny mieszkającej w Paryżu.
- Ojciec rodziny Harpagon był bogatym wdowcem, a jego największą namiętnością były pieniądze, które były dla niego ważniejsze niż jego dzieci Eliza i Kleant.
- Miłość do pieniędzy uczyniła z bohatera skąpca oszczędzającego na wynagrodzeniu dla służby, jedzeniu, a nawet na przyszłości własnych dzieci.
- Eliza i Kleant nienawidzili swojego ojca, ponieważ marzyli o wystawnym życiu i samodzielności, a dla Harpagona wydatki na ich przyszłość czy śluby oznaczały zmniejszenie jego majątku.
- Plany małżeńskie Harpagona dla jego dzieci jedynie zaogniły relacje rodzinne.
- Dopiero zorganizowanie podstępu z kradzieżą szkatułki doprowadziło do pojednania, w którym dla Harpagona i tak najważniejsze okazały się pieniądze.

„Tango” Sławomir Mrożek – w przeciwieństwie do pozostałych utworów w dramacie Mrożka to najmłodszy członek rodziny Artur staje w obronie tradycji i dawnych wartości, jego rodzice pragną wolności i swobody obyczajów, a ostateczne zwycięstwo odniósł Edek, który brutalnie zdobył władzę.
  Dowiedz się więcej