Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Matka wywołuje skojarzenia z miłością, domem, dziećmi i ciepłem. W literaturze macierzyństwo nie zawsze jest jednak źródłem szczęścia, a najlepszym tego dowodem jest historia przedstawiona w „Balladynie” Juliusza Słowackiego.

- Matka Balladyny i Aliny po ślubie Balladyny z Kirkorem zamieszkała w zamku, jednak córka starała się jej unikać, by ukryć swoje pochodzenie.
- W końcu Balladyna zdecydowała się uwięzić matkę w wieży, by nie zdradziła jej sekretu.
- W trakcie jednej z uczt Wdowa zjawiła się wśród biesiadników i żaliła się na swój tragiczny los. Wtedy Balladyna wyparła się jej i wypędziła ją prosto w burzę.
- Kobieta straciła wzrok, a kiedy chciała odebrać sobie życie, gałąź się pod nią złamała.
- Podczas sądu chciała sprawiedliwości za wyrządzone jej krzywdy, jednak nie chciała zdradzić imienia swojej córki, za co trafiła na tortury, które skończyły się jej śmiercią.
- Matka Aliny i Balladyny jest postacią tragiczną, ponieważ poświęciła życie dla swoich córek, a ostatecznie spotkało ją tylko cierpienie, odrzucenie i śmierć.
- Postać Wdowy symbolizuje ogromną miłość matki do dziecka, o czym świadczy scena sądu, kiedy bohaterka nie chciała zdradzić imienia córki, by nie skazać jej na śmierć.

„Przedwiośnie” Stefan Żeromski – Jadwiga Baryka była oddaną matką i mimo upokorzeń na które narażał ją syn dzielnie się nim opiekowała. Tragizm jej postaci jest związany głównie z tym że Cezary docenił jej poświęcenie i wsparcie dopiero po jej śmierci.


Udostępnij  Dowiedz się więcej