Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pojęcie tragizmu wywodzi się z antycznych tragedii, jednak jak wiesz, w życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje, z których nie ma dobrego wyjścia. Doskonale obrazuje to opowiadanie Tadeusza Borowskiego „Proszę państwa do gazu”.

- W obozach koncentracyjnych ludzie każdego dnia musieli walczyć o przetrwanie.
- Ta walka powodowała, że więźniowie ulegali tzw. zlagrowaniu polegającym na upadku moralnym i porzuceniu człowieczeństwa.
- Tragizm obozów koncentracyjnych znajdziesz w scenie, kiedy jedna z przybyłych w transporcie kobiet wyrzekła się własnego dziecka.
- Kobieta musiała zdecydować czy spróbować ocalić własne życie, czy skazać się na pewną śmierć przyznając się do swojego potomka.
- Ostatecznie skazano ją na śmierć za jej okrutne postępowanie, co pokazuje, że niezależnie od podjętej decyzji i tak czekała ją klęska.
- Podjęcie decyzji o tym, czy zachować człowieczeństwo, czy przystosować się do obozowych realiów niejako oznaczało wybór między życiem a śmiercią.

„Antygona” Sofokles – Antygona musiała zdecydować czy pochować brata (co było zgodne z jej przekonaniami i wiarą), a tym samym złamać zakaz Kreona, czy zrezygnować z pochówku i żyć z wyrzutami sumienia oraz narazić się na gniew bogów. Dziewczyna wiedziała, że niezależnie od podjętej decyzji, nie będzie szczęśliwa, ale i tak musiała dokonać wyboru;


Udostępnij  Dowiedz się więcej