Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Nastrój grozy i napięcia jest obecny zwłaszcza w pierwszej części utworu, kiedy to król skinieniem palca nakazuje wpuszczanie na arenę dzikich bestii. Tygrys, lamparty i lew walczą na placu zażarcie, a obserwujący to tłum wzdycha z przerażenia. Napięcie osiąga swój szczyt, kiedy to na środek areny, pomiędzy wygłodniałe bestie, wkracza Emrod, by podnieść upuszczoną przez Martę rękawiczkę.

W tym miejscu można również wskazać na element fantastyczny ballady. To, że rycerz nie został zaatakowany przez rozwścieczone zwierzęta wydaje się wysoce nieprawdopodobne. Dlatego też należy odczytywać tę scenę jako fantastyczną. Można też przypuszczać, że gdyby drapieżniki rzuciły się na Emroda, to ten z pewnością położyłby je wszystkie trupem, wychodząc z opresji bez najmniejszego szwanku.

W utworze możemy odnaleźć również wszechobecne w romantyzmie wywyższanie etosu rycerskiego. Emrod to nieustraszony mąż, który dla swojej pani gotowy jest wejść między walczące bestie. Jego bardzo ważną cechą jest roztropność, jaką wykazał się rzucając rękawiczkę nadobnej Marcie i odchodząc na zawsze.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Maria - streszczenie
2  Romantyzm w balladzie Król Olch Goethego
3  Wallenrodyzm