Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Bohaterowie ballady Rękawiczka


Ballada Rękawiczka, określana również powiastką, posiada dwójkę głównych bohaterów. Są nimi nadobna Marta i dzielny Emrod. Poza nimi występują w niej dzikie zwierzęta, król, rycerze i książęta.

Marta jest piękną księżniczką, której nie brakuje adoratorów. Aby przekonać się o swojej popularności pośród rycerzy rzuciła na środek areny rękawiczkę, oczekując, że któryś z nich wejdzie pomiędzy walczące drapieżniki i ją podniesie. Swoim czynem udowodniła, iż była osobą niezwykle próżną i zapatrzoną w siebie. Wyłącznie dla swojej rozrywki gotowa była narazić życie dzielnych rycerzy. Jej lekkomyślność wytknął jej Emrod, rzucając jej rękawiczką w twarz.

Emrod to najdzielniejszy rycerz na dworze króla. Bez wahania wkroczył na arenę, by podnieść rzekomą zgubę księżniczki. Udowodnił swoim zachowaniem, że był nie tylko odważny, ale i mądry. Wykorzystał to zdarzenie, aby wytknąć Marcie jej lekkomyślność i płytkość. Rzucając rękawiczką pokazał, że jest od niej lepszy, a odchodząc tylko to potwierdził.

Problematyka Rękawiczki Schillera


Głównym przesłaniem utworu jest wykorzystywanie przez elity podległego im ludu. Marta jako reprezentantka rządzącej rodziny za nic ma życie starających się o jej względy rycerzy, którzy zwykle wywodzą się z niższych sfer. Wykazała się przez to swoją płytkością, krótkowzrocznością, bezmyślnością, próżnością i głupotą. Po przeciwnej stronie stanął Emrod. Był on odważny, waleczny, szlachetny i mądry. Odrzucił rękę księżniczki, a co za tym szło wszelkie nagrody i luksusy, tylko po to, żeby udowodnić jej, że jej zachowanie było niedopuszczalne.

Schiller dał się poznać jako zwolennik Rewolucji Francuskiej, piewca ideałów równości i braterstwa. Dlatego też można odczytywać jego utwór jako manifest tychże wartości. W Rękawiczce widzimy, że wszyscy jesteśmy sobie równi, a jeśli ktoś jest w tzw. wyższej sferze, to wcale nie oznacza, że jest lepszy.

Budowa Rękawiczki Schillera


Ballada składa się z siedmiu strof o zróżnicowanej ilości wersów. Występujące w niej rymy można podzielić na trzy grupy:
- parzyste (AABB),
- nieparzyste (ABAB),
- okalające (ABBA).

Utwór jest dość ubogi w środki artystyczne. W większości są to epitety, których zadaniem jest opis zwierząt walczących na arenie. Schiller nadał Rękawiczce cech dramatu poprzez umieszczenie dialogów.

Romantyzm w Rękawiczce Schilleta


Schiller uważany jest za najważniejszego obok Goethego przedstawiciela niemieckiego romantyzmu. Rękawiczka opowiada historię, która zdarzyła się podczas igrzysk zorganizowanych na dworze króla. Mamy więc do czynienia z historycyzmem, czyli przeniesieniem akcji utworu w zamierzchłe czasy. Była to jedna z wielu cech twórczości autorów romantycznych, również polskich. Adam Mickiewicz, notabene autor polskiego przekładu Rękawiczki, także czynił swoimi bohaterami średniowiecznych rycerzy i króli.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Król Olch - streszczenie
2  Ludowość
3  Europa w okresie romantyzmu