Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Marcin Ciamciara zwany „Ciamcią” - główny bohater i narrator wydarzeń. Uczeń ósmej klasy męskiego liceum im. Lindego. Wraz z trójka kolegów uważany jest za najgorszego ucznia i prowodyra wielu błazeństw i występków wobec regulaminu szkoły. Podobnie jak inni uczniowie jest leniwy i pragnie znaleźć sposób, by nie ucząc się prześlizgiwać się z klasy do klasy.

Zenon Zasępa – uczeń klasy ósmej, był inteligentny i zdolny, a także podejrzliwy. Dostrzegał, że „sposób na Alcybiadesa” działa zarówno na historyka, jak i uczniów. Był inicjatorem zdobycia SPONY.
Słabiszewski zwany „Słabym” - był najsilniejszy z całej klasy ósmej A, kolega Ciamciary. Interesował się filatelistyka, dzięki czemu znał historię poczty.

Józio Pędzelkiewicz zwany „Pędzlem” - młodszy brat sławnego motocyklisty Tadeusza Pędzelkiewicza. Poświecił swój motocykl, by zyskać fundusze na SPONĘ. Wraz ze Słabym na Dryf Historyczny przygotował się z Piastów. Podczas oprowadzania wycieczki z Ełku mówił o Kolumnie Zygmunta.
Zimny, Babinicz, Wróbel, Bem, Piłat, Buczek, Koch, Dąbrowski, Olszewski, Czarnecki, Żółkiewski – koledzy Ciamciary z klasy ósmej A.

Szekspir – Juliusz Lepki, chłopak o uzdolnieniach aktorskich, przewodniczący kółka teatralnego, przyjaźnił się z Wątłuszem Pierwszym, który uratował go przed opryszkami. Reżyserował sztukę o Murzynach, w której występował („Przebudzenie Afryki”). Był prymusem wyróżnionym przez dyrektora. Porwany przez młodszych kolegów, torturowany nic nie zdradził, krył ich także przed ciałem pedagogicznym. Ostatecznie wyjawił ośmioklasistom sposób na Alcybiadesa i kibicował ich postępom.
Alibaba - Babiński – uczeń jedenastej klasy – ostrzegł uczniów z klasy ósmej, że zaburzyli spokój nauczycieli i zarządał, by jak najszybciej uspokoili grono pedagogiczne.
Mały Kicki i Duży Kicki – ananasy, czyli łobuzy ze starszych klas szkoły Lindego. Młodszy Kicki z klasy dziewiątej grał w stołówce w ping-ponga i handlował z młodszymi uczniami znaczkami pocztowymi. W zamian za przejażdżkę na motorze, a następnie obietnicę otrzymania tenisowej rakiety zdradził chłopakom z ósmej A, kto może znać sposoby na nauczycieli.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Sposób na Alcybiadesa - streszczenie w pigułce
2  Sposób na Alcybiadesa – cytaty
3  Zenon Zasępa - charakterystyka