Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Alcybiades to przezwisko nauczyciela historii w Szkole im. Samuela Lindego na warszawskim Żoliborzu – Tymoteusza Misiaka. Bohater był kawalerem, miał ponad sześćdziesiąt lat. Jego największą i jedyną miłością była historia. Potrafił do historii sprowadzić wszystko, nawet uczniów odpytywał według historycznego klucza. Misiak szanował przeszłość i tradycje szkoły – nie pozwolił usunąć popiersia Katona, które przetrwało II wojnę światową. Wartość miało dla niego wszystko to, co związane było z historią. Lubił także posługiwać się zwrotami łacińskimi.

Miał przybrużdżoną łysinę, obwisłe ramiona, wiecznie wygniecione i niemodne ubranie. Nosił grube okulary, był uosobieniem nauczycielskiej poczciwości i niezdarności. Zawsze chodził zamyślony i pochylony, wpatrzony w ziemię. Nazywano go Alcybiadesem, choć nie znosił tego ateńskiego wodza i polityka. Wiedział o swym przezwisku, jednak zachowywał obojętność. Nawet dyrektor uważał, że jego powołaniem była praca naukowa lub mnisi habit. Nie posiadał żadnych praktycznych umiejętności, za to potrafił bujać w obłokach. Popadł w stały konflikt z dyrektorem. Ten pragnął go zwolnić, jednak nie mógł znaleźć odpowiedniej osoby na jego miejsce.

Nigdy nie podnosił głosu, ani nie usuwał uczniów z klasy. Przeciwnie, ich ekscesom przyglądał się z pobłażliwością, widząc w tym normalne dla tego wieku wygłupy. Odpytywał jedynie wówczas, gdy ciśnienie atmosferyczne spadało poniżej 720 milimetrów. Bardzo zaskoczyła go zmiana zachowania uczniów klasy ósmej i nagła pasja historyczna. Zaproponował im triumwirat – układ – który polegał na tym, że nie będzie odpytywał uczniów, za to ci zgodzą się na dryfowanie po szerokich historycznych wodach i dyskusję o poszczególnych wydarzeniach. Okazało się, że jako jedyny nauczyciel potrafił radzić sobie z młodzieżą. Uczniowie myśleli, że oszukują nauczyciela i nie uczą się, a tak naprawdę wchłaniali mimochodem wiele historycznych faktów. Poczuli sympatię do Alcybiadesa dlatego, że ten zaczął ich szanować i doceniać ich samodzielne myślenie. Sposób na Alcybiadesa stał się paradoksalnie sposobem Alcybiadesa na zmuszenie trudnej i leniwej młodzieży do nauki. Za klasą ósmą A, którą historyk nazywał Ósmym Legionem poszły kolejne młodsze roczniki i również dały się ponieść historycznej pasji.strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Sposób na Alcybiadesa - streszczenie w pigułce
2  Bohaterowie „Sposobu na Alcybiadesa”
3  Czas i miejsce akcji „Sposobu na Alcybiadesa”