Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Sposób na Alcybiadesa - plan wydarzeń

1. Wspomnienia Ciamciary czasów szkolnych po maturze.
2. Reprymenda w gabinecie nauczycielskim.
3. Nakaz Alibaby uspokojenia ciała pedagogicznego.
4. Pogorszenie sytuacji przez wypadek w pracowni chemicznej.
5. Bezskuteczne poszukiwanie sposobu na nauczycieli u starszych kolegów.
6. Porwanie Szekspira podczas próby teatralnej.
7. Negocjacja z Wątłuszem.
8. Zakup „sposobu na Alcybiadesa”.
9. Pierwsza próba Wielkiego Bluffu.
10. Występ w... więcej

Czas i miejsce akcji „Sposobu na Alcybiadesa”

Powieść „Sposób na Alcybiadesa” rozpoczyna się we wrześniowe popołudnie, gdy główni bohaterowie – Ciamcia, Zasępa, Słaby i Pędzel trafiają na początku ósmej klasy do gabinetu dyrektora: „Dość powiedzieć, że zaczęło się w gabinecie Dyra. Pamiętam, cała nasza czwórka stała tam pod ścianą[…] Do zagadek stulecia będzie należał zdumiewający fakt, w jaki sposób w ogóle znaleźliście się w ósmej klasie...[…]Było... więcejGłówne wątki powieści „Sposób na Alcybiadesa”

Główne wątki powieści „Sposób na Alcybiadesa” przeplatają się i nie sposób ich całkowicie od siebie oddzielić. Główny wątek to losy klasy ósmej A, która zmuszona jest do nadrobienia szkolnych zaległości, ponadto poznajemy chlubne dzieje Szkoły im. Lindego, a także jednego z jej profesorów – Tymoteusza Misiaka. W niemal wszystkich wydarzeniach bierze udział czwórka szkolnych kolegów – ich przyjaźń to kolejny... więcej

Język powieści „Sposób na Alcybiadesa”

Na uwagę w powieści zasługuje przede wszystkim gwara uczniowska. Niziurski naśladując slang (żargon) młodzieżowy uprawdopodabnia szkolne perypetie uczniów („gogowie” to nauczyciele, pedagodzy, „lufuy”, „bomby” – najgorsze oceny, „laba” – czas wolny, „czerwoniak”, „Tatuś” – 100 złotych). W powieści występuje wiele przezwisk i ksywek – Ciamciara... więcejJak wyglądała szkoła w „Sposobie na Alcybiadesa”?

Głównym miejscem akcji powieści Edmunda Niziurskiego „Sposób na Alcybiadesa” jest męska szkoła. To jedenastoklasowa Szkoła im. Samuela Lindego. Szkoła ta ma bardzo dawne tradycje – została założona na Żoliborzu przez Komisję Edukacji Narodowej. O jej poziomie świadczą m. in. wybitni wychowankowie.

Jej uczniowie zawsze walczyli o Polskę, także podczas obu wojen światowych. Wielu uczniów stało się wybitnymi uczonymi,... więcejPrzygoda na zamku w Czersku

Po zdobyciu „sposobu na Alcybiadesa” Zasępa wraz z kolegami z paczki – Ciamciarą, Słabiszewskim i Pędzelkiewiczem poszukiwali sposobu, by rozpocząć historyczny Dryf. Najbardziej nadawały się do tego eksponaty. Gdy okazało się, że numizmatyk, kuzyn Pędzelkiewicza – Damian Obol-Pędzelkiewicz nie może użyczyć swych monet chłopcy postanowili udać się na wykopaliska.

Umówili się na niedzielę i na rowerach pojechali... więcej