Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
W chwili, gdy Goplana skierowała Kirkora do domu Balladyny i Aliny, nikt nie mógł się spodziewać serii tragicznych wydarzeń, które dotkną bohaterów dramatu. Żądna władzy Balladyna mordowała kolejne osoby, aby zdobyć koronę i zostać królową. Kogo zabiła (lub przyczyniła się do śmierci) Balladyna?

Kogo?Jak?Dlaczego?
AlinanożemBalladyna uznając porażkę w konkursie zbierania malin, traciła szansę na ślub z Kirkorem i życie w bogactwie
Gralonmieczemze strachu, że ktoś ją zdemaskuje
Grabiecnożemżeby odebrać koronę Popielów
Pustelnikpośrednio (powieszenie)Pustelnik odkrył tajemnicę zabójstwa Aliny i mógł być niewygodnym świadkiem
Kirkorpośrednio (mieczem)Kirkor pragnął przekazać koronę prawowitemu władcy
Kostrynotruty (przecięty otrutym nożem chleb)Kostryn był ostatnim świadkiem morderstw Balladyny, konkurował z nią również o koronę


Zabójstwo Aliny


Kirkor zauroczony dwoma siostrami - Aliną i Balladyną - zorganizował konkurs zbierania malin. Ta, która zbierze więcej owoców, zostanie jego żoną. Podczas "malinobrania" Balladyna zdała sobie sprawę, że ma mniej owoców od siostry i bezpowrotnie traci szansę na bogatego męża. Rozkazuje siostrze położyć się na ziemi i zabija ją nożem.

Zabójstwo Gralona


Gralon, posłaniec Kirkora, dostarcza Balladynie prezent - zapieczętowaną skrzynie. Jest to swoisty sprawdzian zaufania, który zaaranżował Kirkor. Gralon zakazuje otwierania skrzyni i jednocześnie informuje, że Kirkor wraz z wojskiem zatrzymał się w chacie Pustelnika (znającego sekret zabójstwa Aliny przez Balladynę). W pobliżu chaty leżały zwłoki człowieka. Kostryn podejrzewając podstęp, wyzywa posłańca na pojedynek. Wystraszona Balladyna ubiega go jednak i zabija Gralona mieczem zdjętym ze ściany.

Zabójstwo Grabca


Grabiec, obdarowany przez Goplanę koroną Popielów, udał się na ucztę do zamku Kirkora. Balladyna, ogarnięta żądzą władzy postanowiła zabić go nożem pod osłoną nocy i odebrać koronę. Na ten sam pomysł wpadł Kostryn, jednak to Balladyna zadaje śmiertelne ciosy. Grabiec, nieświadomy skarbu, jaki nosił, był przypadkową ofiarą w drodze Balladyny do władzy.

Zabójstwo Pustelnika


Balladyna poszła po radę do Pustelnika, w jaki sposób zmazać krwawy ślad z czoła. Jej "serce" zdradziło jednak całą prawdę o zabójstwie siostry. Przestraszona Balladyna pragnęła przekupić Pustelnika, jednak ten nie przyjął żadnych pieniędzy. Po zabójstwie Grabca, Balladyna zleca morderstwo Kostrynowi, ponieważ Pustelnik mógł być niewygodnym świadkiem jej czynów. Pustelnik zginął powieszony na drzewie.

Zabójstwo Kirkora


Mąż Balladyny - Kirkor ginie prawdopodobnie z kilku powodów. Jednym z nich mógł być fakt walki męża o przywrócenie korony (władzy królewskiej) prawowitemu właścicielowi - Popielowi III. Drugim z powodów mógł być lęk Balladyny przed odkryciem prawdy o swoich czynach - morderstwach, zdradzie, przekupstwie. Trzecim powodem mogła być żądza władzy, która zawładnęła Balladyną w taki sposób, że nie była w stanie cofnąć się ani na krok. Plan zabójstwa był prosty. Balladyna przekupuje część żołnierzy Kirkora. Walka z nieoczekiwanym wrogiem mocno osłabia pozycje wojsk Kirkora. Ostateczny cios mieczem zadaje Kostryn wysłany na pole bitwy przez Balladynę.

Zabójstwo Kostryna


Kostryn - wspólnik w zbrodni Balladyny mógł zginąć z kilku powodów. Był świadom wszystkich zbrodni Balladyny (podsłuchał rozmowę Balladyny z Pustelnikiem, planował wspólnie z Balladyną kolejne morderstwa lub był wykonawcą poleceń Balladyny). Mógł być konkurentem w drodze do korony. Ponadto Balladyna obawiała się, że Kosryn może planować zabicie jej (co było realne już po zabójstwie Grabca). Ostatecznie, gdy Kostryn wraca do zamku po zabiciu Kirkora, witają go "chlebem i solą" posłańcy gnieźnieńscy. Balladyna odkrawa kawałek chleba przygotowanym wcześniej nożem (na jednej części znajdowałą się trucizna). Podaje mu połowę zatrutego chleba, a sama zjada dobrą część. Kostryn pada martwy.

Szybki test

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Balladyna - streszczenie
2  Groteska w Balladynie
3  Balladyna - geneza