Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

List dedykacyjny


Słowacki dedykuje utwór Z. Krasińskiemu. Obawia się, czy utwór zostanie dobrze odczytany przez czytelników i krytykę.

Akt I


Kirkor zjawia się w chacie Pustelnika. Prosi o radę w sprawach sercowych. Starzec zaleca mu ślub z prostą panną ze wsi.

Pustelnik opowiada swoją historię. Jest pozbawionym władzy królem Popielem III. Mimo to, posiada koronę założyciela państwa polskiego - Lecha.

Nad jeziorem Gopło budzi się nimfa wodna - Goplana. Zwierza się Chochlikowi i Skierce, że jest zakochana w Grabcu. Rywalką do jego serca jest Balladyna.

Goplana obmyśla plan. Kirkor jadąc przez most wpada wozem w dziurę i psuje koło. Trafia do domu starej wdowy, gdzie mieszkają Alina i Balladyna. Duszki sprawiają, że zakochuje się w obu pannach. Skierka proponuje konkurs zbierania malin. Żoną panicza będzie ta z sióstr, która szybciej napełni dzban owocami.

Akt II


Grabiec spotyka się z Balladyną. Goplana za karę zamienia chłopaka w wierzbę.

Alina i Balladyna zrywają maliny. Balladyna zabija siostrę nożem, aby zostać żoną Kirkora. Po czasie wraca na miejsce zbrodni. Goplana mówi do niej głosem Aliny. Zbrodniarka nie czuje wyrzutów sumienia. Na jej czole pojawia się krwawe znamię. Filon zachwyca się urodą zmarłej Aliny.

Balladyna bierze ślub z Kirkorem.

Akt III


Młoda para przenosi się do zamku. Kirkor wyjeżdża i zostawia żonę ze sługą – Fon Kostrynem.

Balladyna odwiedza Pustelnika. Starzec odkrywa tajemnicę zabójstwa siostry. Chce przywrócić życie Alinie. Balladyna nie zgadza się na to. Kostryn poznaje sekret Balladyny.

Kirkor wysyła prezent żonie przez Gralona. Dochodzi do spięcia posłańca z Kostrynem. Balladyna zabija rycerza mieczem. Fon Kostryn będzie wspólnikiem w zbrodni Balladyny.

Akt IV


Na zamku odbywa się uczta. Balladyna wyrzeka się matki i wygania ją z zamku. Kłamie o swoim pochodzeniu. Balladyna widzi ducha zabitej siostry – Aliny. Mdleje.

Kirkor pokonuje Popiela IV. Obiecuje oddać koronę prawowitemu władcy.

Korona jest tymczasem na głowie Grabca. Goplana zmieniła go w „króla dzwonkowego”. Grabiec po uczcie na zamku zostaje zabity przez Balladynę. Kostryn zabiera koronę. Kochankowie szykują się do bitwy o Gniezno.

Akt V


Goplana odlatuje z kluczem żurawi.

Kirkor ginie w walce z przekupionymi przez Balladynę rycerzami. Królową zostaje Balladyna. Posłowie witają ją chlebem i solą. Balladyna zatrutym nożem kroi chleb na pół. Kostryn pada martwy po zjedzeniu trucizny.

Przyszła królowa przed koronacją osądza trzy sprawy:
  • Filon – oskarża o zabicie Aliny.
  • lekarz oskarża o otrucie Kostryna
  • Wdowa oskarża o niegodziwość córkę


Balladyna wydaje za każdym razem wyrok śmierci. Wyrok na siebie. Ginie rażona piorunem.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Balladyna - streszczenie
2  Ironiczny obraz historii w Balladynie
3  Alina - charakterystyka