Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Głównym zagadnieniem Balladyny jest problem winy i kary. Łączy się on z wątkiem zemsty. U bohaterów bowiem chęć ukarania często powodowana jest pragnieniem zemszczenia się za doznane krzywdy. Inne ważne zagadnienie stanowi tajemnica porządku świata. W Balladynie świat realny przeplata się z nadprzyrodzonym. Nie chodzi jedynie o obecność postaci fantastycznych (Goplany, Skierki, Chochlika) czy Boga. W utworze obserwujemy, jak oba światy na siebie wpływają, wywołując bardzo konkretne skutki. Czary zmieniają losy wszystkich bohaterów, z kolei działania nie-baśniowych postaci ingerują w porządek natury. Dla przykładu:
  • romans Balladyny z Grabcem doprowadza do wściekłości Goplanę;
  • Goplana, która stała na straży pokoju i harmonii w przyrodzie, daje się wplątać w ludzkie intrygi i sama ulega ślepej zazdrości;
  • zmiana Grabca w dzwonkowego króla (co miało być prezentem od Goplany) ściąga na niego nieszczęście;
  • nieporozumienie między Goplaną a Skierką doprowadza do szeregu nieszczęśliwych wypadków.

Tajemnica winy i kary oraz skomplikowanego porządku świata najpełniej realizuje się w śmierci Balladyny. Dziewczyna ginie rażona piorunem. Kara za ludzkie czyny przychodzi z porządku pozaziemskiego.

Słowacki stworzył Balladynę zgodnie z zasadami etyki charakterystycznymi dla romantycznej ballady – każda zbrodnia musi zostać ukarana. Jednocześnie autor unika uproszczeń. Bohaterowie nie są czarno-biali, a droga od winy do kary bywa kręta i pełna nieplanowanych zwrotów.



Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij






  Dowiedz się więcej
1  Balladyna - streszczenie w pigułce
2  Jak się czuła Balladyna po zabiciu Aliny?
3  Groteska w Balladynie