Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
"Makbet" Williama Szekspira to słynna tragedia napisana około 1606 roku, choć dokładna data jej powstania jest nieznana. Szekspir zaczerpnął wiele elementów fabuły z "Kronik Anglii, Szkocji i Irlandii" Raphaela Holisheda z 1577 r., które były bardziej dziełem literackim niż historycznym.

Z Kronik Anglii, Szkocji i Irlandii Szekspir zapożyczył opowieść o Makbecie oraz motyw, który posłużył mu do przedstawienia zabójstwa Dunkana.

Dobrze wiedzieć
Makbet, wódz szkocki, rzeczywiście doszedł do władzy poprzez zabójstwo młodego króla Dunkana I, pokonawszy go uprzednio w bitwie w 1039 r. Rządził energicznie, ale sprawiedliwie, zapewniając krajowi spokój i dobrobyt. 15 sierpnia 1056 r. Makbet został pokonany i zabity pod Lumphanann przez Malkolma III, syna Dunkana. Dokumenty potwierdzają też istnienie Donalbeina.


Szekspir wykorzystał jedynie plan tamtych wydarzeń, który uzupełnił własnymi pomysłami i motywacją (np. wprowadzenie ducha ofiary, zbrodniczej postaci żony głównego bohatera). Szekspir oczyścił z zarzutów Banka, którego przedstawił jako ofiarę, nie zaś współdziałającego w zamachu na życie Dunkana (Banko był legendarnym przodkiem Stuartów).

Od czasu powstania, i prawdopodobnie pierwszej teatralnej prezentacji tragedii w 1606 r., święci ona tryumfy i za każdym razem na nowo rozbudza emocje widzów w różnych krajach.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Makbet - streszczenie szczegółowe
2  Zagadnienia filozoficzne „Makbeta” - problem ludzkiego losu
3  Problem winy i kary w „Makbecie”