Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Lady Makbet to jedna z głównych postaci w tragedii "Makbet" Williama Shakespeare`a. Jest żoną tytułowego bohatera, Makbeta, i odgrywa kluczową rolę w jego wzroście i upadku jako władcy Szkocji. Jest to postać, która łączy w sobie wielką siłę charakteru z ciemną stroną ambicji.

W sztuce Szekspira, wygląd Lady Makbet nie jest szczegółowo opisany. Możemy sobie jednak ją wyobrazić, jako kobietę silną i zdecydowaną. W dążeniu do władzy wydaje się być nawet bardziej zdeterminowana i bezwzględna niż jej mąż. Używa manipulacji - kpi i obraża Makbeta, aby zmusić go do zabicia króla Duncana i przejęcia korony. Jest przekonana, że to, co robi, robi dla dobra męża i ich wspólnego szczęścia.

Jednak z czasem, gdy Lady Makbet i jej mąż osiągają władzę, zaczynają płacić wysoką cenę za swoje czyny. Lady Makbet popada w obłęd. Wyrzuty sumienia i świadomość winy dopadają ją ze zdwojoną mocą. Nawet jej niegdyś mocna relacja z Makbetem rozpada się, a on zaczyna ją traktować obojętnie. Z silnej i zdecydowanej kobiety, staje się udręczoną i obłąkaną istotą. Zaczyna lunatykować, próbuje zmyć niewidzialną krew ze swoich rąk. W końcu nie wytrzymuje obciążenia psychicznego i popełnia samobójstwo.

Lady Makbet jest postacią złożoną i fascynującą. Na początku jest mocną kobietą. W pewnym sensie wyprzedza swoje czasy, ponieważ ma odwagę działać i kształtować swój los, co było rzadkością wśród kobiet w tamtych czasach. Z drugiej strony nie jest w stanie sobie poradzić z konsekwencjami czynów, które doprowadziły do realizacji jej marzeń. Łatwość z jaką Lady Makbet przekracza moralne granice powinna być przestrogą przed uleganiem żądzy władzy i niekontrolowanej ambicji.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

  Dowiedz się więcej
1  Makbet - streszczenie krótkie i szczegółowe (z video)
2  Problem zła w „Makbecie” (motyw zła)
3  Co Lady Makbet zarzuca swojemu mężowi?