Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Dobrze wiedzieć
Pierwsze trzy przepowiednie czarownic w Makbecie mówią o tym, że Makbet zostanie Tanem Kawdoru, że po śmierci Duncana zostanie królem i że choć Banko nigdy nim nie zostanie, to jego potomkowie zostaną królami.

Pierwsze trzy przepowiednie wiedźm można znaleźć w akcie 1, scenie 3 dramatu, kiedy Makbet i Banko wracają, przez wrzosowisko, z pola bitwy. Czarownice zwracają się do Makbeta, jako Tana Glamis, Tana Kawdoru i przyszłego Króla Szkocji. Makbet jest już Tanem Glamis, ale jest zaskoczony, słysząc dwa pozostałe tytuły.

Czarownice zwracają się również do Banka z przepowiednią, która mówi, że jego potomkowie będą królami, choć on sam nigdy nie zasiądzie na tronie.

Wkrótce po zniknięciu czarownic przybywają posłańcy króla Duncana, którzy potwierdzają jedną z przepowiedni czarownic. Informują Makbeta, że otrzymał tytuł Tana Kawdoru. To sprawiło, że Makbet zaczął wierzyć, że przepowiednie czarownic są prawdziwe i że kiedyś zostanie królem.

Dobrze wiedzieć
Kolejne trzy przepowiednie czarownic w Makbecie mówią o tym, żeby uważał na Macduffa, że nikt zrodzony z kobiety mu nie zagrozi i nie przegra dopóki las Birnam nie pójdzie walczyć przeciw niemu


W akcie 4, scenie 1, Makbet jako król szkocji odwiedza czarownice, a one przekazują mu kolejne trzy przepowiednie.

  • Pierwsza czarownica mówi Makbetowi, by "uważał na Macduffa".
  • Druga czarownica mówi Makbetowi, by był odważny i stanowczy, bo nikt zrodzony z kobiety mu nie zaszkodzi.
  • Trzecia czarownica zachęca Makbeta, by był "lwiątkiem", ponieważ nigdy nie zostanie pokonany, dopóki "Wielki Las Birnamski aż po wysokie wzgórze Dunsinane nie wystąpi przeciwko niemu".


  • Druga i trzecia przepowiednia wydają się niemożliwe do spełnienia, więc pewność siebie Makbeta wzrasta po spotkaniu z czarownicami.

    Nie przygotowuje się on odpowiednio do nadchodzącej wojny z Anglią, która ostatecznie pozbawi go władzy.

    Wszystkie te przepowiednie spełniają się również w akcie 5. Macduff zabija Makbeta. Okazuje się, że Macduff został wycięty z ciała matki, ponieważ ta zmarła, zanim mógł urodzić się naturalnie. Gdy armia angielska zbliża się do zamku Makbeta na wzgórzu Dunsinane, wydaje się, że las faktycznie zbliża się do zamku. Żołnierze zamaskowali się używając gałęzi i liści.
Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Makbet - streszczenie krótkie i szczegółowe (z video)
2  Bohaterowie „Makbeta”
3  Makbet jako bohater tragiczny