Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Przeciwieństwem Laky Makduf jest Lady Makbet, kobieta, która dla osiągnięcia przez jej męża tronu, a zatem wielkości i władzy, gotowa była poświęcić wszystko, zatracić się dla idei, dla wyższego celu. Widać to wyraźnie, kiedy Lady Makbet pragnie przejąć część winy męża. Lady Makbet bierze udział nie tylko w planie zbrodni, ale też jego realizacji. Ponadto bohaterka wyrzeka się swojej kobiecości i uczuć macierzyńskich po to, by swą straszliwą hardością dodać mężowi odwagi w spełnieniu marzeń [akt I, s. V, w. 397-417].

Obie kobiety – Lady Makduf i Lady Makbet – są kochającymi żonami, inaczej jednak rozumieją swe role. Lady Makduf jest gospodynią, opiekunką dzieci. Na fakt zaangażowania się męża w sprawy narodowe reaguje rezygnacją, niechęcią do Makdufa. Jej złość i zamknięcie się w sobie są rezultatem zawodu, niezrozumienia, poczucia, że została oszukana i skrzywdzona. U Lady Makbet natomiast ambicje związane ze społeczną rolą męża, z bliskością tronu – sprawiają,że Lady wyrzeka się siebie, swojej kobiecości i ludzkich uczuć. Kobieta angażuje się bez reszty w przyspieszenie realizacji przepowiedni za pomocą zbrodni.


Lady Makduf nie ma w sobie motywacji ani siły do działania. Gdyby od razu zareagowała aktywnie, próbowała zrozumieć sytuację męża i spostrzec grożące domowi Makdufa niebezpieczeństwo – być może uniknęłaby śmierci i uratowała dzieci. Lady Makbet z kolei działa od samego początku. Jej aktywność szuka wsparcia nawet wśród sił nieczystych. Lady wzywa na pomoc szatańskie ciemności. Z pełnym przekonaniem i hardością podejmuje ona wyzwanie dokonania zbrodni. Żona wspiera Makbeta w każdym ruchu. Lady Makbet odwołuje się nawet do męskich przymiotów męża, gdy ten nie jest pewien swego.

Obie kobiety kończą życie tragicznie. Żona Makdufa zostaje zamordowana. Jej wizja świata całkowicie traci wartość w obliczu zwycięstwa zła. Lady Makbet natomiast okazuje się nie tak silna, jak przedstawiała się na początku. Zbrodnia i jej skutki odbierają kobiecie zmysły. Ponieważ Lady Makbet wyrzekła się wszystkiego, co na ziemi daje kobiecie szczęście, a skutki zbrodni zupełnie ją zmiażdżyły – nie wytrzymała tego cierpienia i prawdopodobnie zabiła się.

Poza tym, że bohaterki u Szekspira umierają, łączy je jeszcze kilka cech. W świecie Szekspira kobieta jest łatwowierna. Zarówno Lady Makduf, jak i Lady Makbet stawiają całe swoje życie na jedną kartę. Bez reszty poświęcają się jednej sprawie, na której obie zawiodą się okrutnie. Żona Makdufa postawiła na rodzinę, żona Makbeta – na władzę (stanowisko męża). W obu bohaterkach widoczny jest egoizm. U pierwszej egoizm wyraża się w jej buncie, ogłupieniu, rozpaczy i przekreśleniu wszystkiego po wyjeździe męża. Lady Makduf nie rozumie, że może być coś ważniejszego od niej i dzieci. Skupia się na sobie, na własnym bólu w rozmowie z Synkiem. U Lady Makbet zaś, mimo że kobieta wyrzeka się siebie dla celu męża, to jednak kierują nią egoistyczne pobudki podźwignięcia ciężaru zbrodni za oboje. Lady Makbet zdaje się momentami być głównym motorem zbrodni. Chce wziąć na siebie wszystko – od zaplanowania wydarzeń poprzez metody zacierania śladów i podjudzanie Makbeta.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij




  Dowiedz się więcej
1  Makbet - streszczenie w pigułce
2  „Makbet” jako tragedia szekspirowska
3  Problem cierpienia w „Makbecie”