Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Żona opisuje przygotowania, jakie poczyniła w związku ze zbliżającym się chrztem dziecka, śpiącego podczas tej rozmowy w kołysce. Żona wypomina mężowi, że zmienił ostatnio swój stosunek do niej i pyta się, co takiego zrobiła, że jego uczucia uległy nagłemu ochłodzeniu. Mąż próbując odeprzeć jej zarzuty odpowiada, że przecież „powinien ją kochać”. Zrozpaczona kobieta chcąc wymusić na mężu przyrzeczenie, że nie opuści rodziny, bierze dziecko na ręce, lecz gdy tylko padają słowa obietnicy Henryka, że i ją i dziecko zawsze kochać będzie, słychać grzmot i gwałtowna muzykę. Po czym zjawia się postać Dziewicy, która zachęca męża do porzucenia domu i rodziny. Mąż urzeczony widmem widzi w niej piękną kobietę, żona dostrzega jej prawdziwą, trupią i szatańską (zapach siarki) naturę. Nie zważając na błagania żony mężczyzna odchodzi z dziewicą, Maria pada po jego wyjściu zemdlona.

* * *
Miejsce: Sala, gdzie odbywa się chrzest
Osoby: Ojciec Beniamin, Żona, mamka z dzieckiem, Rodzice Chrzestni, Goście

Goście zaproszeni na chrzest wymieniają miedzy sobą uwagi dotyczące nieobecności Hrabiego i dziwnego zachowania jego małżonki. Kiedy Ojciec Beniamin udziela chrztu małemu Jerzemu Stanisławowi, blada i bliska omdlenia Maria podchodzi do dziecka i błogosławi je, wyraża swoje pragnienie, żeby jej syn był poetą, co ma mu zapewnić miłość ojca, a matce – przebaczenie męża. Po tych słowach mdleje i zostanie wyniesiona z sali. Goście również opuszczają jej dom.

* * *
Miejsce: Piękna okolica, wzgórza, lasy, w oddali widać góry
Osoby: Mąż, Dziewica

Mąż, pewien, że słusznie uczynił, podąża za widmem dziewicy.

* * *
Miejsce: Góry, przepaść nad morzem,
Osoby: Mąż, Dziewica, Zły Duch, Anioł Stróż

Podążający za Dziewicą Mąż spostrzega nagle, że oddziela go od niej olbrzymia przepaść. Widzi też, jak piękna kobieta przeobraża się w odrażającego trupa. Lecz wciąż przypomina mu o obietnicy, jaką jej dał, że z nią pozostanie. Złe Duchy śmieją się z niego i chcą pchnąć mężczyznę w otchłań piekła. Jednak przychodzi mu z pomocą Anioł Stróż, który każe Hrabiemu wrócić do domu i kochać swojego syna. Anioł zjawia się w momencie, kiedy głowę Orcia polano święconą wodą.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Bohaterowie Nie-Boskiej komedii
2  Rewolucja i walka klas w „Nie-Boskiej komedii”
3  Okoliczności powstania Nie-Boskiej komediiKomentarze: Nie-Boska komedia - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-19 23:21:20

A czym tu się zachwycać. To Wy żyjecie w ciemnocie, która czyta takie bzdury i jeszcze na siłę szuka obiektów zachwytów i westchnień. Zacznijcie żyć a nie bujać w obłokach.


2019-01-19 22:26:43

Do Lampardo: jak będziesz zdawał maturę to zrozumiesz po co są straszczenia. Lektury króre miałam w 1 klasie słabo pamiętam i streszczenia i opracowania pomagają mi przypomnieć sobie niezbędne informacje o lekturze!!!


2019-01-18 15:24:52

Ten utwór bardzo mi się spodobał. Książka ta jest naprawdę bardzo interesująca i polecam ją tym którzy są wrażliwi na piękno literatury romantycznej=)


2019-01-16 21:06:07

Kordianie drogi. Krasicki i Krasiński to dwie różne osoby, pragnę zauwazyc. A to że coś jest dla ciebie zbyt skomplikowane, to jeszcze nie znaczy że jest popłuczyną. Pozdrawiam serdecznie.


2019-01-16 17:46:35

hmm ja skonczylem wczoraj lekture jedna jutro zaczynam wlasnie nieboska komedie... no wybaczcie, jestem na profilu inf mat. ... no to jak ja mam ksiazki czytac, no jak? nie lubie czytac lektur, bo sa nudne okrutnie nudne
Streszczenia książek
Tagi: