Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W wieku XV rozpoczął się największy w dziejach ludzkości proces odkrywania i poznawania świata. W przeciągu blisko dwustu lat Europejczykom udało się niemal w całości spenetrować powierzchnię kuli ziemskiej. Odkrycia umożliwiły utworzenie połączeń oceanicznych Starego Kontynentu z Afryką, obiema Amerykami, Azją i Oceanią. Proces ten umożliwił także sporządzenie szczegółowych map całej planety. Pionierami w odkrywaniu „nowego świata” byli Portugalczycy i Hiszpanie, czyli państwa, których armady miały bezpośredni kontakt z Oceanem Atlantyckim. Głównym czynnikiem motywującym dalekie podróże morskie była chęć odnalezienia alternatywnej i szybszej drogi do Indii, by tam handlować złotem, srebrem i przyprawami.

Portugalczycy rozpoczęli systematyczną eksplorację zachodniego wybrzeża Afryki w roku 1419, a w 1488 udało im się opłynąć czarny kontynent i wypłynąć na Ocean Indyjski. W 1492 roku hiszpańskim monarchom zależało na wygraniu wyścigu z sąsiadami, dlatego opłacili wielką i ryzykowną wyprawę Krzysztofa Kolumba, który zamierzał dotrzeć do Indii przez Atlantyk. Płynąc w kierunku zachodnim, niejako przypadkowo, Kolumb odkrył zupełnie nie znany wcześniej kontynent – Amerykę. Aby uniknąć konfliktów i starć, Hiszpania i Portugalia podzieliła między sobą kulę ziemską, aby nie wchodzić sobie w drogę. W 1498 roku portugalska ekspedycja dowodzona przez Vasco da Gamę opłynęła całą Afrykę i szczęśliwie dotarła do Indii, co otworzyło nowy, morski, szlak handlowy pomiędzy Zachodem a Wschodem. Wkrótce potem Portugalczycy zapuścili się dalej w kierunku wschodnim, aż w 1513 roku dotarli do Chin.

Kolejnym wielkim wydarzeniem geograficznym było opłynięcie kuli ziemskiej w 1522 roku przez hiszpańską wyprawę pod dowództwem Ferdynanda Magellana. Początek wieku XVI to także czas podboju przez konkwistadorów terenów obydwu Ameryk. Pod koniec szesnastego stulecia do wyścigu o wielkie odkrycia przyłączyli się Holendrzy, Francuzi i Anglicy. Chcąc zakończyć hiszpańsko-portugalski monopol, nowi eksploratorzy poszukiwali alternatywnych szlaków morskich na północy, na Oceanie Spokojnym, a także wokół Ameryki Południowej. Udziałem angielskich żeglarzy stało się odkrycie Australii w 1606 roku i Nowej Zelandii w 1642. Pod koniec XVI wieku Rosjanie rozpoczęli proces kolonizacji Syberii.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij




  Dowiedz się więcej
1  Żywot Ezopa Fryga - streszczenie
2  Rzeźba renesansu
3  Nazwa epoki