Opracowanie mechanizmu korbowego i korbowodu, który pozwalał na zamianę ruchu obrotowego na posuwisto-zwrotny ruchu tłoka to zdecydowanie jeden z największych przełomów renesansowej technologii. Dzięki temu możliwe stało się zmechanizowanie wielu procesów siłowych, które do tej pory musiał wykonywać człowiek.
Za najbardziej znane odkrycie technologiczne epoki renesansu uchodzi wynalazek niemieckiego kowala, czyli prasa drukarska. Uważa się, że Jan Gutenberg rozpoczął prace nad mechanizmem około roku 1436, a towarzyszyli mu jego uczeń Andreas Dritzehn oraz właściciel papierni Andreas Heilmann. Korzystając z doświadczenia kowalskiego i znajomości właściwości metali, a także wielkich zdolności rzemieślniczych, stworzył ruchome czcionki z aluminium, ołowiu, cyny i antymonu, dzięki którym możliwe było uzyskanie druku wysokiej jakości. Aby sporządzić te czcionki Gutenberg posłużył się specjalną matrycą. Niemieckiemu kowalowi przypisuje się również wprowadzenie do użycia tuszu na bazie oleju, który był znacznie bardziej wytrzymały i wydajny, niż ten wodny.
Prasa Gutenberga umożliwiała drukowanie ponad trzech tysięcy stron tekstu dziennie, co pozwoliło na masową produkcję książek. Z początkiem XVI wieku, prasy drukarskie funkcjonowały w ponad dwustu miastach w dwunastu krajach europejskich, produkując blisko dwadzieścia milionów woluminów.
strona: - 1 - - 2 - - 3 - - 4 -