Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Trzecią rzeczą, która cieszy Tadka, jest fakt ukończenia kursów. Wieczór spędza z Franzem rozmawiając i pijąc herbatę. Młody chłopak mówi o sensie wojny.

Narrator opowiada też o tym, iż dostał dwa listy - od brata i od Staszka. Cieszy go to bardzo, gdyż niepokoił się faktem, iż listy do niego nie dochodzą. Mówi o treści listów. Brat napisał, że wszyscy o nim myślą; o nim i o Marii. Tadek opowiada również Marii o tym, w jaki sposób został aresztowany. Wyznaje, że nigdy nie żałował, iż są razem.

Rozdział IX

Tadek wraca do swojego obozu. Szuka kogoś, kto by mógł przekazywać ukochanej listy. Znajduje człowieka, który chodził codziennie na FKL po zmarłe męskie niemowlęta. Tadek obserwuje obóz. Twierdzi, że nic się w nim nie zmieniło.

W niedzielę narrator jest w lagrze na „kontroli wszy”. Po skończonej kontroli spotyka swojego znajomego Żyda. Krótko rozmawiają o tym, co nowego słychać u przyjaciela. Żyd opowiada o nowym sposobie palenia ludzi w kominach. Mówi:

„Te, fleger, u nas, w Auschwitzu, my musimy bawić się, jak umiemy. Jak by szło inaczej wytrzymać? I wsadziwszy ręce w kieszeń odszedł bez pożegnania. Ale to jest nieprawda i groteska, jak cały obóz, jak cały świat.”


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Bitwa pod Grunwaldem - streszczenie
2  Problem moralności w opowiadaniach Borowskiego
3  Behawioryzm w opowiadaniach BorowskiegoKomentarze: U nas w Auschwitzu… - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-21 19:22:00

NACJONALIZM NIE JEST PATRIOTYZMEM. Patriotyzm to jest cnota obywatelska, która wyraża krytykę wobec wszelkich dewiacji w kraju. Nacjonalizm to ślepa miłość. "Patriotyzm chce oczyścić kraj, a nacjonalizm wybielić go".


2019-01-19 14:01:45

oj gadacie tak o tych medalionach... a tak naprawde juz wszyscy nie moga z tego... co prawda opisane są straszne rzeczy no ale taka byla wojna i prześladowanie Żydów ja osobiście polecam "Nadzieja umiera ostatnia" Haliny Birenbaum to jest dopiero książka... a jeżeli chodzi o filmy to polecam "Życie jest piękne" jest to komedia o Holocauscie wiem że to moż brzmieć absurdalnie ale film dostał wiele wiele nagród i jest naprawde świetny jeżeli interesuje was ta tematyka...


2019-01-18 20:49:37

{at} Maja Radzę ci sięgnąć do definicji pojęcia NACJONALIZM. Nacjonalizm w odróżnieniu od szowinizmu dostrzega wady narodu, i chce je zlikwidować. Niemiecki Narodowy Socjalizm(Nazizm) dążył do "wybielenia" rasy.


2019-01-18 20:38:10

ja uwazam ze opowiadania Borowskiego sa dobre ale przeczytalam wiele lepszych o tematyce obozowej. Najbardziej lubie ksiazki Stanislawa Grzesiuka- "Boso ale w ostrogach"(o mlodosci), "Piec lat kacetu" (o obozach w ktorych byl) i "Na marginesie zycia"(o zyciu po skonczeniu wojny i o jego chorobie). Naprawde polecam tym bardziej ze Grzesiuk to zwykly robotnik z Warszawy nie jakis tam poeta pisze on ciekawym a zarazem prostym jezykiem. Pozdr


2019-01-17 22:06:57

Wypożyczyłem cały zbiór opowiadań i ...akurat tego opowiadania zabrakło. I tak przeczytamw całości, bo streszczenie nie odda nastroju obojętności...Żałuję że jutro zaczynamy omowiać a ja mialem pecha...
Streszczenia książek
Tagi: