Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział IV

Tadek pracuje przy rowach. Przychodzi Post, z którym więzień rozmawia o swojej pracy. Post zwraca uwagę na buty Tadka – proponuje mu ich wymianę na chleb. Narrator nie chce na to się zgodzić. Twierdzi, że chleba ma pod dostatkiem. Rozmawiają również o tym, w jaki sposób Tadek dostał się do obozu (łapanka). Jego kolega natomiast został ukarany za fałszowanie. Post chce oddać chleb Tadkowi, aby ten oddał go Żydom. Nie udaje mu się jednak, gdyż nadchodzi dowódca warty. Niemiec podchodzi do małego Janka, który również pracuje w rowie. Mały chłopiec mówi do mężczyzny nie zdejmując czapki, za co zostaje ukarany. Nadchodzi pora obiadowa.

Rozdział V

Pipel przygotowuje obiad. Pisarz komanda, grecki lingwista, chowa się w kącie. Na dworze siedzą nieruchomo więźniowie, gdyż podczas wydawania obiadu nie wolno się poruszać. Z boku, w cieniu siedzą esmani i jedzą swoje, dużo lepsze jedzenie. Kapo stoi przy kotle. Ludzie ukradkiem starają się dostać do kotła, aby zdobyć jeszcze jakieś pożywienie, aby przynajmniej dotknąć palcem dna wielkiego gara. Są za to karani przemocą. Następnie kapo rozdziela dokładki. Dostają je ci, którzy lepiej pracują, którzy są zdrowsi i grubsi. Beker dostaje drugą miskę zupy. Tadek również, ale oddaje ją Andrzejowi, który za zupę przyniesie mu jabłka z sadu. Po obiedzie więźniowie odpoczywają.

Naprzeciwko leży komando dziewcząt. Jedna z panien klęczy z wyprostowanymi rękami, w których trzyma belkę. To jest kara - „złapali ją w kukurydzy z Petrem”. Dziewczyna nie wytrzymała i puściła belkę.

Pipel powiadamia Tadka, że kapo chce z nim rozmawiać. Kapo pyta, dlaczego więzień oddał swoją zupę i mówi, że za karę następnego dnia Tadek zupy nie dostanie. Ponadto nakazuje mu wykonać pracę, której ten nie miał czasu zrobić wcześniej.

Rozdział VI

Rozdział rozpoczyna się obrazem Bekera leżącego na ziemi przy drodze i znęcającego się nad nim Iwana. Iwan oskarżył Żyda o zjedzenie nieswojego posiłku. Prosi Tadka, aby ten zajął się „złodziejem”, po czym odchodzi. Na drodze Andrzej uczy dwóch Żydów maszerować. Koło rowu pracują „nasi chłopcy”. Tadek rozmawia z nimi o Kijowie, co kapo bardzo denerwuje. Oskarża mężczyzn o rozpuszczanie plotek politycznych i o prowadzenie tajnej organizacji politycznej. Tadkowi udaje się uniknąć problemów - wmawia postowi, że źle zrozumiał, że mówił o kijach, których Andrzej używa w „celach naukowych”. Ponadto Rubin przekupuje posta, dając mu zegarek.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  U nas w Auschwitzu… - streszczenie
2  Narracja opowiadań Borowskiego
3  Nihilizm Borowskiego? Polemika z Gustawem Herlingiem-GrudzińskimKomentarze: Dzień na Harmenzach - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-17 17:42:36

Bardzo podoba mi się użycie w streszczeniu cytatów z utworu. Dzięki temu nawet nie czytając opowiadania, można precyzyjnie posługiwać się wżnymi wypowiedziami bohaterów. W skali 1-10 daję 10:)


2019-01-16 14:47:28

Streszczenie bardzo dobre przeczytlam najpierw ksiazke teraz streszczenie ...w streszczeniu nie ma niczego pominientego wszsytko dokladnie i pokoleji..SUPER!


2019-01-11 15:43:46

żal mi ludzi, którzy nie doceniają dorobku literackiego przeszłych, wojennych pokoleń. oczywiście żyjąc w cyber-świecie trudno wyobrazić sobie piekło fizyczne jak i psychiczne jakie przeżywali ludzie w czasie wojny, ale błagam trochę szacunku!


2019-01-10 22:36:26

Magdo! A czy Ty uważasz się za dojrzałą?? A Ty drogi Damianie?? Czy Waszym zdaniem dojrzałość polega na obrażaniu ludzi i nazywaniu ich głupimi? To, że „maturzystka” nie lubi tematyki wojennej i to, że się jej ciężko czyta Borowskiego nie oznacza, że jest głupia!! Opowiadania Tadeusza Borowskiego są bardzo trudne w odbiorze i nie każdemu muszą się one podobać...


2019-01-09 21:58:21

mi też się nie podoba ta tematyka, po prostu nie lubię o tym czytać. czy to świadczy o mojej głupocie lub jej braku? chyba nie --.--" pomijając tą małą dygresję streszczenie bardzo dobre. zresztą jak każde na tej stronie. a wy czasem pomyślcie co piszecie.
Streszczenia książek
Tagi: