Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział VII

Wagonik pełen piasku wykoleja się na scheibie. Cztery osoby starają się ustawić ją z powrotem na szyny, w końcu udaje się. Po chwili Tadek ogłasza zbiórkę. Wszyscy idą na antreten. Orientują się jednak, że jest jeszcze za wcześnie, że zbiórki były zazwyczaj później. Nadchodzą esmani oraz posty.

Starsi lagrowcy orientują się, że będzie wybiórka. Tadek dostrzega panią Haneczkę, która patrzy niespokojnie na Iwana. Następuje rewizja. Post Tadka pyta go, skąd ma schowane w torbie jabłka. Ten odpowiada, że z paczki. Jeden z Niemców znajduje u starego Greka w torbie ukradzioną gęś. Kapo chce pobić Greka, jednak esman wydaje komendę, aby nie bić. Zagroził, że jeśli nie powie, skąd ma gęś, zginie. W tym momencie z szeregów występuje Iwan i przyznaje się do winy. Esman karze go za to chłostą po twarzy, po czym każe zapisać numer i złożyć meldunek. Następnie komando dostaje polecenie, aby odmaszerować. Wracając, Tadek spotyka panią Haneczkę. Kobieta ma oczy pełne łez.

Po apelu więźniowie leżą na swoich pryczach. Do Tadka przychodzi Żyd Beker. Twierdzi, że zaraz zabiorą go do komina i prosi o coś do zjedzenie, bo”[…]byłem tyle czasu taki głodny.” Kazik, kolega Tadka, każe mu wejść na buksę i najeść się do syta. Sam zabiera kolegę na szarlotkę.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Pożegnanie z Marią - streszczenie
2  Geneza opowiadań Borowskiego
3  Określenia oświęcimskieKomentarze: Dzień na Harmenzach - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-17 17:42:36

Bardzo podoba mi się użycie w streszczeniu cytatów z utworu. Dzięki temu nawet nie czytając opowiadania, można precyzyjnie posługiwać się wżnymi wypowiedziami bohaterów. W skali 1-10 daję 10:)


2019-01-16 14:47:28

Streszczenie bardzo dobre przeczytlam najpierw ksiazke teraz streszczenie ...w streszczeniu nie ma niczego pominientego wszsytko dokladnie i pokoleji..SUPER!


2019-01-11 15:43:46

żal mi ludzi, którzy nie doceniają dorobku literackiego przeszłych, wojennych pokoleń. oczywiście żyjąc w cyber-świecie trudno wyobrazić sobie piekło fizyczne jak i psychiczne jakie przeżywali ludzie w czasie wojny, ale błagam trochę szacunku!


2019-01-10 22:36:26

Magdo! A czy Ty uważasz się za dojrzałą?? A Ty drogi Damianie?? Czy Waszym zdaniem dojrzałość polega na obrażaniu ludzi i nazywaniu ich głupimi? To, że „maturzystka” nie lubi tematyki wojennej i to, że się jej ciężko czyta Borowskiego nie oznacza, że jest głupia!! Opowiadania Tadeusza Borowskiego są bardzo trudne w odbiorze i nie każdemu muszą się one podobać...


2019-01-09 21:58:21

mi też się nie podoba ta tematyka, po prostu nie lubię o tym czytać. czy to świadczy o mojej głupocie lub jej braku? chyba nie --.--" pomijając tą małą dygresję streszczenie bardzo dobre. zresztą jak każde na tej stronie. a wy czasem pomyślcie co piszecie.
Streszczenia książek
Tagi: