Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Łania kerynejska
Poirot trafił po uszkodzeniu limuzyny do pensjonatu „Czarny łabędź” Mechanik Ted Williamson opowiedział mu o zaginięciu swej ukochanej – służącej rosyjskiej artystki - Nity. Poirot udał się pod ostatni adres dziewczyny i dowiedział się o jej nagłym wyjeździe do Włoch. W rozmowie z reżyserem z teatru „Thespian” dowiaduje się, że Rosjanka miała służącą – wścibską Marię. Od niej dowiaduje się o nagłym wyjeździe poprzedniczki. W Paryżu dowiaduje się od znajomego, że rosyjska aktorka przebywa na leczeniu w Szwajcarii, zaś pokojówka Nina była Włoszką z Pizy. Podczas podróży do Italii dowiaduje się o śmierci dziewczyny. Aby rozwiać wątpliwości jedzie do Szwajcarii, gdzie leczy się artystka Katrina Samoushenka. Opowiedział jej historię Teda i wyznał, że to ona jest jego ukochaną Nitą, która udawała swą służącą.

Dzik z Erymantu
W Szwajcarii po otrzymaniu sekretnej depeszy od znajomego inspektora Poirot kolejką linową dociera do hotelu na jednym ze wzgórz. Ma się tam spotkać ze wspólnikami znany morderca Marrascaud. Po drodze przygląda się współpasażerom – kobiecie przybywającej na rocznicę śmierci męża, Amerykaninowi Schwartzowi, doktorowi Karlowi Lutzowi i mężczyznom wyglądającym jak koniarze. Szczegóły wyznał mu dyrektor obiektu. Kelner Gustave wyznał, że tak naprawdę jest inspektorem Drouetem ścigającym zabójcę i konsultował się z Poirotem. Detektyw od kucharki dowiedział się o wyrzeczeniu z pracy poprzedniego kelnera oraz o nieużywanej części hotelu. W nocy na Poirata napadło trzech zbirów, których udało się unieszkodliwić dzięki Amerykaninowi z bronią. Wcześniej napastnicy zaatakowali Gustava. W nieużywanej części hotelu Poirot odkrył zwłoki z kartką informującą, że to Marrascaud. Powiedział, że w zamian za łapówkę dyrektor hotelu pozwolił mu tu przebywać, a napadli go wspólnicy. W tajemnicy wezwał funkcjonariuszy i wydał im prawdziwego przestępcę, który podszywał się pod inspektora Droueta. Złoczyńca chciał na odludziu przejść operację plastyczną twarzy.

Stajnie Augiasza
Od ministra spraw wewnętrznych i premiera Poirot dowiaduje się o mającym wybuchnąć skandalu związanym z postacią nieskazitelnego byłego premiera Johna Hammeta, który okazał się malwersantem. Ma je ujawnić brukowiec „X-ray News”. Afera pogrążyłaby rządzącą partię ludową. Pani premierowa, Dagmar Ferrier, zdecydowana była poświęcić się dla kariery męża. Poirot spotkał się z redaktorem „X-ray News”, a następnie znajomym dziennikarzem, którego poprosił o przysługę. W świecie dziennikarskim wciąż narastały plotki dotyczące rozwiązłości pani premierowej. Podchwyciła je głównie redakcja „X-ray News”, która publikowała kompromitujące zdjęcia. Wytoczono jej proces, na którym bez cienia potwierdzono, że pani premier jest niewinna, a doniesienia są kłamstwem. Poirot przyznał premierowi, że najpierw obrzucił jego żonę błotem, by ją następnie wybielić. W ten sposób zniszczył wiarygodność brukowca.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Wprowadzenie - streszczenie
2  Dwanaście prac Herkulesa - czas i miejsce wydarzeń
3  Dwanaście prac Herkulesa - genezaStreszczenia książek
Tagi: