Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Klacze Diomedesa
Doktor Stoddart poprosił Poirota o przybycie do pewnego mieszkania, gdzie niedawno zakończyło się przyjęcie podczas którego zażywano narkotyki. Na miejscu detektyw poznał odurzoną panią Patience Grace oraz młodziutką Sheilę Grant. Dziewczyna zasugerowała, że narkotyki na spotkanie mógł przynieść antypatyczny Tony Hawker. Poirot wyjeżdża do Mertonshire, gdzie mieszka Sheila z ojcem – generałem Grantem i trzema siostrami. Zamieszkuje u gadatliwej gospodyni, od której dowiaduje się o życiu bogatego kurortu. Odwiedza też generała Granta, by porozmawiać z nim o postępowaniu i złym towarzystwie jego córek. Na jednym z przyjęć u pani Larkin poznał siostrę Sheili, odkrył też w manierce Hawkera podejrzany biały proszek. Poznał prawdziwą tożsamość Sheili, która jedynie udawała córkę generała i wraz z „siostrami” nieświadomie rozprowadzała wśród gości narkotyki.

Pas Hipolity
Gdy Poirot zajął się sprawą skradzionego obrazu Rubensa i wyruszał w ramach śledztwa do Paryża dowiedział się od inspektora Jappa o zaginięciu dziecka – Winnie King. Dziewczynka wraz z koleżankami podróżowała do paryskiej szkoły pani Pope i zaginęła w pociągu, mimo że pojazd nie zatrzymywał się w drodze. Przed podróżą detektywa nadeszła wiadomość o odnalezieniu dziecka. Poiro spotkał się jednak z inspektorem Hearnem i wypytał o szczegóły tajemniczego zniknięcia i podróżnych pociągu. Następnie udał się do dyrektorki szkoły Lavinii Pope, która poinformowała go o procedurach. Z bagażu Winnie pozostał dedykowany jej obrazek mostu w Cranchester, zaś walizkę zabrała policja. Za pomocą terpentyny Poirot zdjął wierzchnią warstwę obrazka i odsłonił dzieło Rubensa – „Pas Hipolity”. Wytłumaczył, że Winnie zagrała aktorka, a dziewczynka nawet nie wsiadła do pociągu. Odurzoną porzucono w pobliżu torów. W jej bagażu zaś ukryty został skradziony obraz, którego usilnie poszukiwali celnicy.

Stado Geryona
Amy Carnaby podzieliła się z Poirotem podejrzeniami dotyczącymi pewnej sekty - Stada Pasterza, do której przystąpiła jej samotna koleżanka – Emmeline Clegg. Przywódcą Stada był doktor Andersen. Dziwne było to, że członkinie sekty, które zapisywały jej w testamencie swoje majątki wkrótce umierały. Jednak przyczyny śmierci były naturalne. Amy miała wstąpić do sekty jako jedna z wyznawczyń. Poirot dowiedział się od Jappa o tym, że Andsen był w przeszłości chemikiem. Amy wstąpiła do Stada i podczas specjalnego obrzędu przyjęła sakrament krwi, po którym poczuła się potem błogo. Kobieta wspomniała o spadku, który chce zapisać sekcie oraz swej chorobie na płuca. W sanktuarium spotkała obłąkanego pana Cole, który miał dziwne widzenia. Dzień przed jesiennym festiwalem Paszy spotkała się z Poirotem i poinformowała, że nie wypełni jego poleceń. Podczas obrzędów złapano doktora Andersena. Okazało się, że zajmował się bakteriologią, odurzał wyznawców haszyszem, zaś tym, którzy zapisali mu majątek podawał bakterie, które doprowadzały ich do przedwczesnych zgonów.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Stado Geryona - streszczenie, plan wydarzeń
2  Dwanaście prac Herkulesa - cytaty
3  Dwanaście prac Herkulesa - czas i miejsce wydarzeńStreszczenia książek
Tagi: