Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jabłka Hesperyd
Potentat finansowy i kolekcjoner zwrócił się do Poirota, by ten odzyskał zakupiony przez niego drogocenny kielich Borgiów. Został skradziony przed dziesięciu laty i mimo wykrycia sprawców, policji nie udało się wpaść na jego trop. Poirot stwierdził, że najlepiej będzie jeśli zajmie się włamywaczem Caseyem, który mógł zamelinować towar przed swą śmiercią. Następnie wyruszył do Inishgowlen na Zachodzie Irlandii, gdzie w klasztorze przebywała córka włamywacza - Kate Casey. Dziewczyna jednak już nie żyła. Dzięki pomocy podejrzanego typa z hotelu Poirot potwierdził, że kielich przechowywany jest w klasztorze. Gdy przekazywał go właścicielowi poprosił, by kielich wrócił do klasztoru. Bogacz się zgodził, a wdzięczne siostry obiecały się za niego modlić.

Pojmanie Cerbera
Podczas podróży metrem Poirot spotkał dawno niewidzianą hrabinę – Verę Rossakoff, która umówiła się z nim w „Piekle”. Okazało się, że to nazwa modnego klubu. W lokalu Poirot natknął się na olbrzymiego psa. Potem Vera przedstawiła mu profesora Liskearda i zajmującą się psychologią przestępców narzeczoną swego syna Alice Cunningham. Poirot dostrzegł w klubie inspektora Stevensa, więc nazajutrz wypytał o jego obecność znajomego nadinspektora Jappa. Dowiedział się, że policja podejrzewa, że w lokalu dochodzi do handlu narkotykami w zamian za cenne kosztowności.

Mimo policyjnej obławy nie udało się złapać przestępców. Poirot przestrzegł hrabinę, jednak ta nic nie zdradziła. Pochwaliła się wyszkoleniem swego psa. Detektyw dowiedział się o kolejnej obławie na klub i zjawił się na miejscu. Gdy akcja się zaczęła wprowadził własnego człowieka, który miał wyprowadzić „dzikie zwierzę”. Nazajutrz okazało się, że to Poirot przejął narkotyki, zaś policji udało się zarekwirować szmaragdy. Hrabina Rossakoff dowiedziała się od detektywa, że handlem narkotykami zajmowała się Alice i udało mu się ją przyłapać. Kokainę trzymał w pysku wytresowany pies Cerber. Hrabina podziękowała przyjacielowi za uratowanie jej przed więzieniem.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dwanaście prac Herkulesa - bohaterowie
2  Dwanaście prac Herkulesa - czas i miejsce wydarzeń
3  Dwanaście prac Herkulesa - genezaStreszczenia książek
Tagi: