Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Bernard Zygier pojawia się w Klerykowie na początku trzeciego kwartału, w siódmej klasie. Jest to młodzieniec osiemnasto- bądź dziewiętnastoletni, średniego wzrostu, krępy i nieco ospowaty. Rysy twarzy wyraziste, nos duży. Jego oczy, „barwy nieokreślonej jak woda”, patrzą na świat spokojnie, lecz z uwagą.

Początkowo jest dla gimnazjalistów postacią tajemniczą. Do miasta przyjechał z Warszawy, gdzie został wyrzucony ze szkoły za „nieprawomyślność”. Do gimnazjum klerykowskiego został przyjęty dzięki specjalnemu zezwoleniu kuratora okręgu naukowego i wstawiennictwu znanej osoby. Natychmiast zostaje otoczony szczególnym nadzorem. Mieszka u Kostriulewa i poza murami szkoły nie ma prawa kontaktować się z kolegami. Każdego dnia jest rewidowany, często wzywany do odpowiedzi i oceniany surowej niż pozostali uczniowie. Zygier okazuje się jednak uczniem pilnym i zdolnym.

Bernard jest osobą opanowaną i zrównoważoną, nigdy nie okazuje strachu czy też złości. Na jego twarzy maluje się wyraz uprzejmej drwiny. Wzbudza zainteresowanie kolegów, a także ogólną zawiść i niechęć. Zazdroszczą mu tego, że przybył z Warszawy i zna dzieła pisarzy, o których nawet nie słyszeli. Jego uprzejma grzeczność jest postrzegana jako wyniosłość i arystokratyzm, a milczenie i brak udziału w dyskusjach na przerwach – za nieuctwo.

Przez pierwsze miesiące pobytu w Klerykowie, Zygier żyje samotnie. Dopiero po kilku tygodniach uzyskuje pozwolenie na uczęszczanie na lekcje języka polskiego. Jego recytacja „Reduty Ordona” w wielu siódmoklasistach budzi pojęcie ojczyzny i patriotyzmu. Najbliższym przyjacielem młodzieńca staje się Andrzej Radek – łączy ich wspólna miłość do ojczyzny i świadomość dalszej drogi, jaką powinni podążyć po ukończeniu szkoły.

Bernard jest i czuje się Polakiem. Zmienia nazwisko z Sieger, jak podpisywali się jego dziad i ojciec, na polskie – Zygier. W Warszawie należał do organizacji młodzieżowej, uczącej polskiej literatury i historii. Podobną misję podejmuje w Klerykowie. Staje się duszą i kierownikiem spotkań u Gontali, a pod jego wpływem zmienia się sposób myślenia o Polsce młodych ludzi kończących gimnazjum.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Syzyfowe prace - streszczenie
2  Walenty i Helena Borowiczowie
3  Andrzej Radek - charakterystykaKomentarze: Bernard Sieger (Zygier) – charakterystyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-18 14:33:43

zgadzam sie z poprzednim komentarzem . Zygier byl bardzo odwazny, bo kto w czasie zaborow i calej tej rusyfikacji odwazylby sie recytowac polski wiersz. Zwlaszcza, ze byl on o walce Polski z Bolszewikami.


2018-11-07 21:54:58

Witam wszystkich, którzy wchodzą na ta stronę. Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie Bernard Zygier jest postacią bardzo ciekawą. Mi osobiście niezwykle zaimponował tym swoim wzruszającym wystąpieniem mówiąc ,,Redute Ordona''.


2018-10-26 22:44:56

Mi równiez bardzo spodobala sie postac Zygiera. Zaimponowal mi swoja odwaga w obrone czci swojej ojczyzny wyglaszajac"Redute Ordona". Jego tajemniczosc wzbudzila we mnie ciekawosc dlaszejgo poznania tej postaci.
Streszczenia książek
Tagi: