Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Anna Stogowska jest najstarszą córką Polaka, lekarza wojskowego i Rosjanki, córki czynownika z Petersburga. Należy do najlepszych uczennic siódmej klasy żeńskiego gimnazjum w Klerykowie. W szkole nazywana jest „Birutą”, ponieważ
„nigdy nie śmieje się oczami do chłopców i twierdzi, że do końca życia pozostanie dziewicą. Pragnie poświęcić swoje życie „czemuś innemu”
– jak sama mawia.

W „Birucie” zakochuje się Marcin Borowicz. Po raz pierwszy widzi ją zimą, idącą do cerkwi i jest zachwycony piękną twarzą dziewczyny:
„Śnieżynki lekkie jak puch płynęły w powietrzu i krążyły dokoła tej głowy ubranej w barankową czapkę. Jedne z nich siadały potajemnie na promieniach jasnych włosów wymykających się spod czapki, inne obcesowo pędziły do ust różowych i za tę śmiałość świętokradzką konały w gorącym oddechu, jeszcze inne, czepiając się brwi i długich rzęs, zaglądały w smutne oczy. Borowicz raz tylko w nie spojrzał i wnet zleciało na niego jakby wśród widnego dnia wypadające zaćmienie słońca. Te duże lazurowe źrenice, co udzielały nawet białkom nikłej półbarwy błękitu, wcieliły się w jego duszę”.
W kilka miesięcy później Anna z mizernej dziewczynki o srogich oczach staje się młodą kobietą:
„Blade liczko stało się teraz twarzą dziewiczą o rysach tak pięknych, jakby to z nich właśnie czerpano wzór do boskich profilów Pallady-Ateny w sztychowanych winietach starego wydania rapsodów Homera. Pod prostymi brwiami błyszczały w mroku rzęs wielkie oczy. Nad białym czołem lśniły się w porannym blasku pasma włosów jak piękny len. Chude ramiona podlotka, przekształcone teraz na barki dziewicze, cudnymi liniami łączyły się z zarysem piersi rozciągających stanik ciasnego mundurka brązowej barwy”.
„Biruta” jest osobą nieufną, zamkniętą w sobie, milczącą i nieprzystępną. Ogromny wpływ na jej wychowanie wywarła matka, która przez wiele lat sądziła, że jest główną przyczyną upadku męża tylko dlatego, że jest Rosjanką. Przez miłość do mężczyzny nauczyła się mówić po polsku i wyłącznie tej język obowiązywał w ich domu. Czytała literaturę i historię polską i po kilku latach stała się
„Polką z prawego sumienia”.
Zerwała też wszelkie kontakty z rodziną, a Rosjanie nie mieli wstępu do jej domu. Pragnąc zniszczyć przyczynę nieszczęścia małżonka, robiła wszystko, aby dzieci były Polakami i sączyła w ich serca nienawiść do tego, co rosyjskie.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Ramowy plan wydarzeń Syzyfowych prac
2  Artyzm „Syzyfowych prac”
3  Czas i miejsce akcji Syzyfowych prac