Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W dwa tygodnie po przybyciu Ani do domu Cuthbertów na Zielonym Wzgórzu zjawiła się pani Linde, do której dotarły pogłoski o tym, że Maryla i Mateusz omyłkowo dostali z sierocińca dziewczynkę. Kiedy ujrzała Anię, skrytykowała jej chudość i rude włosy. Urażona Ania zareagowała wybuchem gniewu. Pani Małgorzata stwierdziła, że Maryla będzie miała trudności z wychowaniem tak niegrzecznego dziecka. Maryla starała się przekonać Anię do przeproszenia pani Linde, lecz dziewczynka twierdziła, że woli siedzieć w swoim pokoju do końca życia niż przeprosić kogoś, kto w taki sposób ją obraził. Dopiero prośba Mateusza, który powiedział jej, że dom bez niej stał się pusty, sprawiła, że uległa prośbie Maryli. Ania i Maryla poszły do pani Małgorzaty. Dziewczynka upadła na kolana przed panią Linde i poprosiła ją o wybaczenie. Kobieta przebaczyła jej, mówiąc jednocześnie, że z czasem włosy Ani ściemnieją i staną się kasztanowate, co dało dziewczynce nadzieję.

Z wakacji do domu wróciła Diana Barry. Maryla postanowiła zapoznać dziewczynki ze sobą, a Ania była szczęśliwa, że będzie miała prawdziwą przyjaciółkę. Ania i Diana złożyły uroczystą przysięgę, że na zawsze pozostaną przyjaciółkami. Kilka dni później Ania z radością oczekiwała na piknik, która miał być urządzony przez szkołę niedzielną. Jednak przed piknikiem Maryla zauważyła, że zaginęła jej ametystowa broszka, którą stanowiła pamiątkę po matce. O zgubienie broszki obwiniła Anię. Dziewczynka zaprzeczała, lecz Maryla nie wierzyła w jej zapewnienia o niewinności. Oświadczyła Ani, że dopóki nie przyzna się do winy, będzie siedziała w swoim pokoju i nie pójdzie na piknik. W końcu dziewczynka opowiada opiekunce, że broszka wpadła do stawu, kiedy stała na mostku. Maryla, oburzona kłamstwem Ani, uznała, że zasłużoną karą będzie zakaz uczestniczenia w wycieczce. Ania była zrozpaczona. Po południu Maryla postanowiła zacerować szal i zauważyła przyczepioną do niego broszkę. Kobieta przeprosiła dziewczynkę za to, że nie uwierzyła jej i pozwoliła jej pójść na piknik, który dla Ani był wspaniałym przeżyciem.

We wrześniu Ania rozpoczęła naukę w szkole. Pod koniec miesiąca do szkoły wrócił Gilbert Blythe. Ania natychmiast wzbudziła jego zainteresowanie. Chłopiec, by zwrócić na siebie uwagę nowej uczennicy, pociągnął ją za warkocz i szepnął: „Patrzcie! Marchewka! Marchewka!”. Rozłoszczona i upokorzona Ania rozbiła mu na głowie tabliczkę. Nauczyciel kazał jej za karę stać przez całe popołudnie pod tablicą. Po lekcjach Gilbert starał się przeprosić Anię, lecz zignorowała go. Następnego dnia Ania za spóźnienie została posadzona w jednej ławce z Gilbertem. Po powrocie do domu dziewczynka oświadczyła Maryli, że nigdy więcej nie wróci do szkoły, ponieważ została znieważona przez wychowawcę. Kobieta niechętnie zgodziła się z decyzją Ani.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Ania z Zielonego Wzgórza - streszczenie szczegółowe
2  Problematyka Ani z Zielonego Wzgórza
3  Ania z Zielonego Wzgórza - czas i miejsce akcjiStreszczenia książek
Tagi: