Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pewnego grudniowego wieczoru Mateusz obserwował Anię w otoczeniu koleżanek i stwierdził, że Ania różniła się od innych dziewcząt, które były ładnie ubrane. Ania chodziła w sukienkach skromnych i szytych według jednego fasonu przez Marylę. Mateusz postanowił podarować dziewczynce na gwiazdkę ładną sukienkę. O pomoc poprosił panią Małgorzatę, która uszyła dla Ani sukienkę z modnymi, bufiastymi rękawami. Niespodzianka bardzo uszczęśliwiła Anię. Jej szczęście dopełnił prezent od ciotki Józefiny, która przesłała jej parę skórzanych pantofelków. Wieczorem odbył się koncert. Maryla i Mateusz z dumą patrzyli na występy swojej wychowanki. Po przedstawieniu Diana wyznała przyjaciółce, że Gilbert podniósł różę, która wysunęła się z włosów Ani. Dziewczynka jednak oświadczyła, że jest to jej zupełnie obojętne.

Nastała wiosna i Ania skończyła trzynaście lat. W kwietniu spotkała wędrownego handlarza, który sprzedał jej specyfik do farbowania włosów, obiecując, że po jego użyciu będzie miała kruczoczarne włosy. Jednak okazało się, że jej rude włosy przybrały kolor zielony, a Maryla, pomimo rozpaczy i łez dziewczynki, musiała ściąć jej włosy.

Pewnego dnia Ania, Diana, Ruby i Janka postanowiły odegrać scenę z utworu "Elaine". Rola Elaine przypadła Ani, która ułożyła się w łodzi ojca Diany. Koleżanki zepchnęły czółno na wodę i pobiegły w stronę cypla. Ania, rozkoszująca się romantycznością chwili, nagle zorientowała się, że łódź zaczyna tonąć. W ostatniej chwili zdołała wejść na pal, podtrzymujący most. Niespodziewanie ujrzała Gilberta Blythe’a, który płynął w łodzi pana Andrewsa. Zaskoczony chłopiec wyratował ją z opresji i odwiózł na brzeg stawu. Tu ponownie przeprosił ją za swoje zachowanie i poprosił, by zostali przyjaciółmi. Ania poczuła przyspieszone bicie serca, lecz w jej pamięci odżyło wspomnienie chwili, kiedy Gilbert nazwał ją „Marchewką”. Uniosła dumnie głowę i odparła, że nigdy nie zostaną przyjaciółmi. Urażony odmową chłopiec zareagował gniewem i odpowiedział, że nigdy więcej nie poprosi ją o przyjaźń.

We wrześniu Ania i Diana otrzymały zaproszenie do miasta od ciotki Józefiny. Dziewczynka wróciła na Zielone Wzgórze pełna nowych wrażeń, lecz stanowczo oświadczyła Cuthbertom, że najpiękniejszą chwilą dla niej był powrót do ukochanego domu. Pewnego dnia z wizytą do Maryli przyszła panna Stacy. Nauczycielka była zadowolona z wyników, jakie osiągnęła Ania w nauce i zaproponowała, by dziewczynka zaczęła przygotowywać się do egzaminów do seminarium. Ania zaczyna uczęszczać na dodatkowe zajęcia i nadal rywalizuje z Gilbertem, który również znalazł się w gronie przyszłych seminarzystów. Z czasem stwierdziła, że jej nienawiść do chłopca zniknęła. Gilbert nie zwracał na nią uwagi, a Ania coraz bardziej żałowała, że po raz kolejny uniosła się dumą. Wraz z nastaniem wiosny pogorszył się stan zdrowia Mateusza. Lekarz zakazał mu unikać wszelkich wzruszeń. W czerwcu odbyły się egzaminy do seminarium. Ania pragnęła zdać jak najlepiej, by jej opiekunowie mogli być z niej dumni. Wszyscy oczekiwali na ogłoszenie wyników, aż pewnego wieczoru na Zielone Wzgórze przybiegła Diana, przynosząc wiadomość, że Ania i Gilbert zajęli pierwsze miejsce. Maryla i Mateusz bardzo ucieszyli się z sukcesu swej małej dziewczynki.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Ania z Zielonego Wzgórza - streszczenie szczegółowe
2  Charakterystyka Gilberta
3  ciekawostkiStreszczenia książek
Tagi: