Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W Białych Piaskach przygotowano koncert charytatywny, podczas którego Ania miała recytować wiersz. Czekając na swój występ, poczuła ogromną tremę. Onieśmielona, wyszła na scenę i nagle na widowni dostrzegła Gilberta Blythe’a, który uśmiechał się, patrząc na nią. Ania poczuła, że chłopak kpi z niej, a urażona duma sprawiła, iż swoją deklamacją wzbudziła powszechny zachwyt. W rzeczywistości Gilbert patrzył na nią z uśmiechem zadowolenia, ponieważ dziewczyna wyglądała tego dnia niezwykle delikatnie i pięknie.

We wrześniu Ania opuściła Zielone Wzgórze i wyjechała do Charlottetown, by rozpocząć naukę w seminarium. Po jej wyjeździe Maryla długo płakała z tęsknoty za małą dziewczynką, którą Opatrzność zesłała im kilka lat temu. Ania i Gilbert postanowiają ukończyć kurs drugiego stopnia, który umożliwiał im zdobycie licencjatu nauczyciela w ciągu jednego roku. Podczas wizyt w Avonlea, Ania obserwowała Gilberta, towarzyszącego Ruby Gillis. Uświadamia sobie, jak wspaniałego przyjaciela mogłaby mieć w tym młodym, przystojnym mężczyźnie. Po roku intensywnej nauki Ania otrzymała stypendium za wybitne osiągnięcia w dziedzinie języka angielskiego, a Gilbert zdobył Złoty Medal. Nagroda umożliwiała Ani podjęcie studiów na uniwersytecie w Retmond. Po powrocie do domu dziewczyna dowiaduje się, że Mateusz przeszedł kolejny zawał serca. Maryla była przemęczona, ponieważ od dłuższego czasu cierpiała na migreny i pogarszający się wzrok. Okazało się także, że Gilbert Blythe ze względu na trudną sytuację finansową musiał zrezygnować z dalszej nauki i otrzymał stanowisko nauczyciela w szkole w Avonlea. Kilka dni później Mateusz dowiedział się, że bank, w którym ulokowali oszczędności całego życia, zbankrutował. Mężczyzna zmarł na zawał.

Ania przez wiele dni po jego śmierci odczuwała ogromny ból. Sytuację skomplikowała diagnoza okulisty, który zawyrokował, że Maryla, jeśli nie będzie oszczędzała wzroku, oślepnie. Kobieta postanowiła sprzedać Zielone Wzgórze. Wówczas Ania podjęła decyzję o pozostaniu w domu. Postanowiła podjąć pracę nauczycielki i pomagać Maryli w utrzymaniu gospodarstwa. Maryla opowiedziała jej, że w młodości przyjaźniła się z ojcem Gilberta, lecz utraciła ukochanego przez własną dumę i upór, kiedy nie chciała przyjąć jego przeprosin po jakiejś kłótni. Na Zielonym Wzgórzu zjawiła się pani Linde z wiadomością, że Gilbert zrezygnował z posady w szkole w Avonlea na korzyść dla Ani. Dziewczyna była zaskoczona jego decyzją. Następnego dnia spotkała młodzieńca i podziękowała za pomoc. Gilbert ponownie zapytał ją, czy mogą zostać przyjaciółmi. Ania odparła, że już dawno wybaczyła mu, że nazwał ją „Marchewką”. Gilbert odprowadził ją na Zielone Wzgórze. Przez jakiś czas stali przy furtce, rozmawiając i nadrabiając stracony czas. Po powrocie do swego pokoju Ania stwierdziła, że życie jest piękne.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Ania z Zielonego Wzgórza - streszczenie szczegółowe
2  Charakterystyka Gilberta
3  Plan wydarzeń „Ani z Zielonego Wzgórza”Streszczenia książek
Tagi: