Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Teraz, wraz z kolegami, ładuje ciężkie walizki na auto. Później sprząta i idzie odpocząć. Nadjeżdżają wagony z ludźmi. Narrator opowiada o kobiecie, która nie chciała przyznać się do własnego dziecka, za co została ukarana - wysłana razem z dzieckiem na śmierć. Wspomina również młodą, piękną, elegancką kobietę, która wysiadłszy z pociągu podeszła do niego i zapytała, dokąd ją zawiozą. Nie zdawała sobie sprawy z tego, że już zaraz spotka ją śmierć. Z własnej woli weszła do samochodu. Narrator mówi również o innych ludziach, brutalnie traktowanych podczas ich drogi do komory.

Zapada wieczór. Tadek i Henri odpoczywają na szynach. Piją kawę i rozmawiają. Tadek zwierza się przyjacielowi, że ma już dosyć. Kiedy przyjeżdża kolejny transport, młody mężczyzna ucieka i chowa się pod szynami. Więźniowie wracają do obozu o świcie. Zdobyli to, co chcieli - pożywienie. A „z krematoriów ciągną potężne słupy dymów…”


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Ludzie, którzy szli - streszczenie
2  „Pożegnanie z Marią” - plan wydarzeń
3  Obraz Holocaustu w opowiadaniach BorowskiegoKomentarze: Proszę państwa do gazu - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-22 19:14:34

Jest to nie samowicie ciekawe opowiadanie a zarazem wstrząsająca opowieść..Dlatego polecam wszystkim odnieść sie do książki gdyż w streszczeniach nie ma opisane tych najdrobniejszych a zarazem najciekawszych wątków!


2019-01-19 19:19:57

Streszczenie na prawdę dobre, jeżeli przypadła wam do gustu tematyka zawarta w opowiadaniach borowskiego, to szczerze polecam przeczytań "medaliony" zofii nałkowskiej. na prawdę warto, sądze że są znacznie bardziej szkokujące niż borowskiego:)


2019-01-16 19:08:15

Streszczenie bardzo dobre. A cały serwis jest doprawdy genialny. Najlepsze streszczenia!!! Swoją drogą opowiadanie Borowskiego "Proszę państwa do gazu..." wywarło na mnie największe wrażenie, miałem równie dosyć jak sam Tadeusz.


2019-01-15 22:29:38

szkoda ze nie ma bardziej dokladnych opisow ludzi i tego co sie z nimi mialo stac..np.ta dziewczyna bez nogi ktora miala splonąć razem z trupami..to naprawde wstrzasajace..przeczytajcie cale opowiadanie bo streszczenie nie jest w stanie oddac tej tragedii!!


2019-01-14 16:42:22

wiernie oddane pieklo na ziemi... jako jedna z wielu lektur opisujacych ta tematyke - jest najbardziej wstrzasajaca. moze uswiadomi niektorych, ze zarty o Zydach i krematoriach nie sa tak smieszne, na jakie wygladaja.
Streszczenia książek
Tagi: