Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Miłość do Danusi sprawia, że odrzuca uczucia Jagienki, choć dziewczyna urzeka go swoją energią i urodą. Mając świadomość, że nie może odwzajemnić jej uczuć i pragnąc być uczciwym wobec niej, ucieka z Bogdańca, by po wielu miesiącach odszukać tę, która ocaliła go przed śmiercią.

Ponowne spotkanie z Jurandówną czyni go szczęśliwym, lecz jego szczęście nie trwa długo – po potajemnym ślubie Danusia zostaje uprowadzona przez Krzyżaków, a zrozpaczony Zbyszko przez wiele miesięcy szuka jej, zyskując tym samym przychylność Juranda. Celem jego życia staje się zemsta na porywaczach i odnalezienie małżonki.

Po odnalezieniu ukochanej Zbyszkiem targają sprzeczne emocje. Widząc udrękę Danusi, pogrążającej się w obłędzie, zapomina o rycerskim honorze i w porywie gniewu rzuca się na Zygfryda de Love. Pogarszający się stan zdrowia Jurandówny potęguje jego rozpacz i żal, odbierając ostatnią nadzieję, że dane im będzie zaznać szczęścia w małżeństwie.

Śmierć dziewczyny i związane z nią cierpienia przyspieszają dojrzewanie emocjonalne rycerza – staje się on mężczyzną pogrążonym w żałobie, który nie zapomina o złożonej w tynieckiej gospodzie obietnicy i wyrusza, aby zdobyć pawie czuby. Lecz wypełnienie przysięgi nie przynosi mu ukojenia i Zbyszko nie zaznaje spokoju.

Z czasem uświadamia sobie, że kocha Jagienkę Zychówna, lecz uczucia te są różne od miłości do Danusi, którą wyidealizował i uczynił nieomal świętą. Zychówna budzi w nim pożądanie, zachwyca swoją żywiołowością i urodą. Zaczyna rozumieć, że nie potrafi żyć bez Jagienki i odwzajemnia jej uczucia. Dzięki niej odzyskuje dawną radość i odnajduje utracone szczęście. Zostaje jej mężem, lecz nie zapomina o swym obowiązku wobec ojczyzny i króla, wyruszając na wojnę z Krzyżakami.

Zbyszko jest postacią pozytywną, wzbudzającą sympatię czytelnika. W jego charakterze można odnaleźć wiele pozytywnych cech, które czynią z niego ideał średniowiecznego rycerza. Dla innych szlachciców jest wzorem do naśladowania, zdobywając ich szacunek dzięki swojej szlachetności i waleczności.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Krzyżacy – streszczenie
2  Krzyżacy - plan wydarzeń
3  „Krzyżacy” – główne wątkiStreszczenia książek
Tagi: