Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Adaś Cisowski jest głównym bohaterem powieści Kornela Makuszyńskiego – tytułowym „szatanem z siódmej klasy”. Swoje przezwisko zawdzięcza profesorowi Gąsowskiemu, który uznał, że tylko szatan mógł odkryć jego metodę egzaminowania uczniów.

Adam pochodzi z zacnej i uczciwej rodziny. Jego ojciec jest szanowanym lekarzem, a matka – kobieta dobroduszna – zajmuje się prowadzeniem domu i wychowywaniem czwórki młodszych, niezwykle krnąbrnych dzieci. Cisowski ma siedemnaście lat, jest nieforemnym chłopcem, nieco pękatym, z rozwichrzoną czupryną, o sprężystej i silnej budowie ciała. Jego spojrzenie jest śmiałe i przenikliwe, a głos miękki i melodyjny. Ma opinię najbystrzejszego chłopca w całej szkole, a zagadki, które rozwiązał, rozsławiły jego imię wśród uczniów. Uczy się szybko, wyprzedzając kolegów, jest niezwykle pojętny i wyróżnia się znakomitą pamięcią. Z natury jest powolny, myśli bez pośpiechu i cierpliwie. Rozwaga i chłodny spokój, który potrafi zachować w każdej sytuacji, ułatwiają mu rozwiązywanie nawet najbardziej skomplikowanych spraw. Jest doskonałym obserwatorem o żywej wyobraźni.

Adaś nigdy nie straci spokoju i nie unosi się gniewem. Jest zawsze pogodny, serdeczny dla kolegów, wesoły i uśmiechnięty. Chętnie pomaga innym, a dzięki współczującemu sercu potrafi być wyrozumiały i lojalny. Z łatwością pozyskuje przyjaciół i cieszy się ogromną sympatią kolegów z klasy, którzy są dumni z jego wyczynów. Jest szczery i dyskretny, a ponad wszystko ceni ciszę i spokój.

Cisowski jest chłopcem wrażliwym i doświadczonym w sprawach sercowych. Dla jednej koleżanki stracił tak bardzo głowę, że wyciął sobie na ramieniu jej inicjały. Potem oddał serce rudowłosej dziewczynie, a kiedy dowiedział się, że flirtowała jednocześnie z jego kolegą, chciał się utopić. Wanda Gąsowska zachwyca go swoją urodą i fiołkowymi oczami i Adaś czuje się tak, jakby uderzył go grom z jasnego nieba.

Chłopiec uwielbia rozwiązywanie zagadek i przygodę. Już w wieku czternastu lat potrafił zaskoczyć bystrością i inteligencją. Każda nowa tajemnica stanowi dla niego wyzwanie, które ochoczo podejmuje i wyjaśnia dzięki przenikliwej analizie sytuacji. Jest postacią pozytywną, wzbudzającą sympatię i podziw. Jest wzorem godnym do naśladowania.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Szatana z siódmej klasy w pigułce
2  Iwo Gąsowski – charakterystyka postaci
3  Jak Adaś rozwiązał zagadkę zagubionego pióra - opis