Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Iwo Gąsowski jest młodszym bratem profesora Gąsowskiego, dziedzicem rodowego majątku we wsi Bejgoła. Jest to mężczyzna o niepozornej posturze i niskim wzroście, charakteryzujący się tubalnym, basowym głosem, budzącym grozę w każdym słuchaczu. Nosi kruczoczarną, lśniącą i niezwykle imponującą brodę, którą farbuje, aby ukryć siwiznę.

Powierzonym sobie majątkiem zarządza nieudolnie, doprowadzając go do stopniowej ruiny. Z zamiłowania jest matematykiem i od wielu lat żyje złudną nadzieją, że rozwiąże pewną matematyczną tezę, za którą otrzyma wielotysięczną nagrodę, wyznaczoną przez niemiecki uniwersytet. Prowadzi chaotyczny tryb życia, całe noce spędzając na liczeniu i śpiąc w dzień. Najczęściej chodzi z ponurą miną, roztargniony, uważając się za geniusza. Do historycznych zamiłowań brata podchodzi lekceważąco. Nie interesuje się sprawami przyziemnymi i nieustannie marzy o sławie. Niewątpliwie jest mężczyzną inteligentnym, ponieważ to właśnie on odczytuje informację, którą Adaś ukrył w liście, napisanym na żądanie złodziejaszków.

Przełomowym momentem w życiu Iwa Gąsowskiego jest rozmowa z bratem, który uświadamia mu, że przez swoją nieroztropność zaprzepaszcza rodowe dziedzictwo, na które pracowało wiele uczciwych pokoleń i żyje marzeniami, które mają nikłą szansę na realizację. Pan Gąsowski przestaje malować swoją brodę i niszczy swoje wyliczenia. Iwo Gąsowski jest postacią pozytywną i wzbudzającą sympatię.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Szatan z siódmej klasy - streszczenie szczegółowe
2  „Szatan z siódmej klasy” – recenzja książki
3  Główne wątki w powieści Kornela Makuszyńskiego