Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Na miejscu, w Faszodzie podróżnicy dowiedzieli się, że Smain wyjechał na połów niewolników. Szejk postanowił wysłać dzieci do męża Fatmy. Nową towarzyszką Nel została młoda niewolnica o słodkim wyrazie twarzy, Murzynka o imieniu Mea.

Dzieci szykowały się do kolejnej podróży, tym razem przez puszczę. Wyczerpane wielbłądy zamieniono końmi. Gebhr szybko wpadł na trop Smaina. Frustrację ciężką drogą wyładowywał na swoim niewolniku – Kalim. Dzieci często usiłowały wstawiać się w jego obronie, za co Murzyn bardzo je pokochał.

Gdy pewnego dnia karawana przechodziła przez wąwóz, znalazła się w pułapce bez odwrotu. Na ich drodze stanął lew, dzięki czemu Staś przekonał porywaczy, by oddali mu broń. Zastrzelił zwierzę, Gebhra i Chamisa, Beduinów. Nel była przerażona.

Nazajutrz po wymarszu Staś postanowił kierować się do granicy abisyńskiej. Chłopiec znał język Zenzibarytów, więc mógł porozumiewać się nim z Kalim. Dowiedział się, że niewolnik był synem króla wielkiego narodu Wa-hima, wojującego ze złym plemieniem Samburu.

Pewnego dnia dzieci dotarły do miejsca, w którym w wielkim drzewie postanowiły urządzić sobie dom i dookoła rozbić obóz. Odtąd baobab, nazwany przez Stasia Krakowem stał się ich mieszkaniem. W tamtym czasie zyskali jeszcze jednego przyjaciela – słonia Kinga, który zachowywał się w ich obecności jak oswojony piesek, a w konfrontacji z wrogiem był gotów oddać własne życie za nich.

Szczęście i spokój jednak nie trwały długo. Wkrótce Kali został pokąsany przez dzikie pszczoły, konie pogryzione przez muchę tse-tse, a Nel zachorowała na febrę. Choroba wyniszczyła jej młody organizm do cna. Jej cera była żółta i przezroczysta, usta poczerniałe, oczy podkrążone. Angielka nie miała siły.

Pewnego dnia Kali dostrzegł w oddali unoszący się dym, a odważny Tarkowski postanowił wyruszyć w tamtym kierunku w nadziei zdobycia proszków chininy – jedynego ratunku dla Nel, którą musiał ratować kosztem własnego życia. Przed wyruszeniem pobłogosławił wiernego przyjaciela, dał mu wskazówki do dalszego działania w razie, gdyby nie wrócił, wziął sztucer i naboje i wszedł do dżungli.

Okazało się, że dym unosił się nad ogniskiem, przy którym biały człowiek – podróżnik Henryk Linde - spędzał ostatnie chwile swego życia. Opowiedział chłopcu o swych dziejach. Murzyni, którzy leżeli pod ścianą byli jego pomocnikami, którzy zapadli w śmiertelną odmianę śpiączki. Ocalał jedynie trzynastoletni Nasibu, który stanowił jego jedyną pomoc. Teraz Linde leżał rozgorączkowany w łóżku po napadzie dzika ndiri. Wiedział, że umiera. Kazał zabrać Tarkowskiemu konia i zapasy żywności. Dał mu również dwa słoiki proszków chininy. Szczęśliwy Staś natychmiast wyruszył w drogę powrotną. Pierwszy raz w Afryce miał poczucie, że oto wraca do domu, do swego Krakowa.

W czasie spotkań Stasia i szwajcarskiego wędrowcy chory dał Tarkowskiemu wskazówki do dalszej podróży i zalecenia w opiece nad Nel, a ten obiecał, że pogrzebie go po śmierci pod kamieniami, zaopiekuje się Nasibu oraz pokropi wodą każdego śpiącego pod ścianą Murzyna i powie ja ciebie chrzczę, w imię Ojca, Syna i Ducha.

Po wykonaniu poleceń Lindego, bohaterowie wyruszyli w dalszą podroż, tak jak radził nieboszczyk. Przedtem jeszcze uwolnili z pułapki w wąwozie Kinga, który bardzo się przywiązał do wszystkich. Po wdrapaniu się na górę, o której mówił im Linde, dzieci odnalazły opuszczoną wioskę. Nel zamieszkała wraz z Meą w największej, ulepionej z gliny izbie. Staś oznajmił, że owa góra będzie górą Lindego, a wioska będzie nosiła nazwę – Nel. W trakcie ostatnich tygodni chłopiec bardzo zmężniał i wyrósł. Ruch i praca fizyczna wyrobiły w nim siłę i mężność. Stał się dobrym myśliwym dzięki codziennym polowaniom. Nie bał się już dzikich zwierząt.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  W pustyni i w puszczy - streszczenie szczegółowe
2  Główne wątki literackie „W pustyni i w puszczy”
3  Charakterystyka Stasia TarkowskiegoStreszczenia książek
Tagi: