Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Mimo natychmiastowego zorganizowania przez ojców pościgu, nie udało się odbić dzieci. Rodzice jednak nie tracili nadziei.

Tymczasem Staś i Nel znosili razy padające na ich główki. Porywacze traktowali ich bardzo ostro. Mieli zamiar przekazać je Mahdiemu, którego uważali za boga. Ciężkie chwile łagodziła obecność Saby, który odnalazł swych ulubieńców. Podczas pobytu na pustyni, wszystkich zaskoczyła wielka burza piaskowa, wymuszająca przymusowy, kilkugodzinny postój.

Podczas kilkunastodniowej podróży do karawany dołączali nowi Beduini. Przynosili wiadomości o upadku Chartumu i śmierci broniącego go generała Gordona. Dla Stasia oznaczało to koniec marzeń. Był przekonany, że skoro wojska Mahdiego odniosły zwycięstwo, to szansę na ich uwolnienie spadły do zera.

Po dotarciu do kraju proroka okazało się, że w Chartumie panuje głód i nędza. Dzięki pomocy pewnego emira i Greka porywaczom i dzieciom udało się na szczęście dotrzeć przed oblicze Mahdiego. W czasie spotkania Staś jako jedyny nie pokłonił się. Zapytany, czy chce od tej pory być wyznawcą islamu, patrząc prorokowi w oczy z podniesioną głową odparł, że jest chrześcijaninem. Nie mógł wyrzec się wiary mimo grożącej śmierci, więc Mahdi wysłał dzieci do Faszody, w której przebywał Smain. Staś miał bardzo silny organizm, dlatego dobrze znosił trudy podroży. Inaczej było z Nel. Dziewczynka wyraźnie schudła, zamiast się opalić zbladła. Jej dobry nastrój ostatecznie załamał się po śmierci niani Dinah.

Na miejscu, w Faszodzie podróżnicy dowiedzieli się, że Smain wyjechał na połów niewolników. Szejk postanowił wysłać dzieci do męża Fatmy. Nową towarzyszką Nel została młoda niewolnica o słodkim wyrazie twarzy, Murzynka o imieniu Mea. Dzieci szykowały się do kolejnej podróży, tym razem przez puszczę. Wyczerpane wielbłądy zamieniono końmi. Gebhr szybko wpadł na trop Smaina. Frustrację ciężką drogą wyładowywał na swoim niewolniku – Kalim. Dzieci często usiłowały wstawiać się w jego obronie, za co Murzyn bardzo je pokochał.

Gdy pewnego dnia karawana przechodziła przez wąwóz, znalazła się w pułapce bez odwrotu. Na ich drodze stanął lew, dzięki czemu Staś przekonał porywaczy, by oddali mu broń. Zastrzelił zwierzę, Gebhra i Chamisa, Beduinów. Nel była przerażona.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  W pustyni i w puszczy - streszczenie szczegółowe
2  Ekranizacje W pustyni i w puszczy
3  Inni bohaterowieKomentarze: Streszczenie W pustyni i w puszczy

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-02 17:30:45

bardzo ale to bardzo ci dziekuje gdyby nie to streszczenie nic bym nie wiedziala jutro mam z tej lektury kartkowke mam nadzieje ze dobrze mi pojdzie jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam :*:*:*:*


2018-11-22 22:07:09

dziekuje tobie bardzo za streszczenie bo moja książka ma 500 stron i 50 rozdziałów a ja jestem dopiero w 16 ale bardzo dziekuje oby omawianie poszło mi dobrze i jeszcze raz dziękuję:)
Streszczenia książek
Tagi: